Skip to main content

Keten Tohumu Çayının Faydaları

Keten Tohumu Çayının Faydaları

Keten tohumu çayı eski zamanlardan beri şifa amaçlı kullanılmaktadır. Keten tohumları tedavi amaçlı ilk kez 5 bin yıl önce kullanılmıştır. Antik Babil sakinleri keten tohumlarını yemeklerde bile kullanmışlar. Uzun bir süredir keten tohumun faydaları unutulmuştu. Ama son zamanlarda keten tohumunun faydaları hatırlanmaya başlamıştır. Keten tohumunun birçok kullanım şekli vardır, bunlardan biri de bu bitkiden çay hazırlamaktır.

Keten (Linum usitatissimum) – ketengiller ailesinden olan yıllık bir bitkidir. Keten bitkisinin anavatanı Suriye, Mısır, Irak ve Türkiye olarak bilinmektedir. Keten bitkisi m.ö. VIII-III yüzyıllarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Bunun kanıtı İsviçre’de bir antik yerleşim kazısı sırasında keşfedilen keten kumaş örnekleri bulgularıdır. Keten kumaşların soğuk havalarda vücudu sıcak tutma, sıcak havalarda da vücudun nemini çekme özelliklerine sahiptir. En önemlisi keten kumaşları tamamen organik olduğundan her zaman en tercih edilen kumaş türlerindir.

Keten bitkisinden şifa amaçlı da faydalanabilirsiniz. Özellikle keten bitkisinin tohumları birçok sağlık sorunlarını gidermek için kullanılmaktadır.

Alternatif tıpta keten tohumu öksürük zamanı balgam söktürücü etki yapar, kabızlığı giderir, kalp damar hastalıkları, kanser, mide-bağırsak ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Keten tohumu yağı zengin omega-3 kaynağıdır. Omega-3 gençliği korur, kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Keten tohumunu yemeklerde kullanıldığı zaman yüksek tansiyonu düşürür, kan pıhtılaşması olasılığını, kalp krizinin, mikroinfarktların, aritmi, kalp kapakçıkları ile ilgili hastalıkların, koroner kalp hastalıkları ve diğer kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır. Keten tohumunun içerdiği maddeler kanser oluşumu engeller.

Keten tohumu kadar onun yağı da sağlık için önemli bir yer tutar. Keten tohumu yağı yara iyileştirici ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Keten tohumu yağı kalp-damar sistemi hastalıkları, meme ve bağırsak kanseri tedavisinde kullanılır, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur beyin fonksiyonlarını normalleştirir.

Şifa amaçlı genelde keten bitkisinin tohumları kullanılır.

Keten tohumdan keten tohumu çayı, tentür, kürler, keten tohumu yağı, keten zamkı (musilajı) yapılır.

Keten tohumu yağı A, E, Retinol, K, B grubu vitaminleri, Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 içerir.

Keten Tohumunun Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: Lutein + Zeaksantin, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B4 (kolin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik asit), C (askorbik), E (alfa tokoferol), gama tokoferol, delta tokoferol, K (phylloquinone), PP, betain;

Makrobesinler: Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Sodyum (Na), Fosfor (Ph);

Mikrobesinler: Demir (Fe), Mangan (Mn), Bakır (Co), Selenyum (Se), Çinko (Zn) ve b.

Keten Tohumu Çayının Faydaları

• Öksürüğü giderir
• Bağırsakları olumlu etkiler
• Sindirim sistemi iltihaplanması tedavisinde kullanılır
• Dişeti hastalıklarını iyileştirir
• Yüz ve bacaklarda oluşan ödemi giderir
• Ağız içi iltihaplanmasını giderir

Keten Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Keten tohumu çayının tarifi: 20 gr keten tohumunun üzerine 1 litre soğuk su koyun ve 10-15 dakika kaynatın. Sonra çaydanlığı sıkıca sarın ve sıcak bir yerde 1 saat bekletin. Çayı süzmek gerekmiyor. Çayın içine zevke göre limon suyu koyabilirsiniz. Keten tohumu çayı günde 6-8 kere sıcak içilir.

Keten Tohumu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara, küçük çocuklara, ilaç kullanan insanlara bu çayı kullanmak tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: