Skip to main content

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

Kırkkilit otu çayı çok sayıda faydalı özelliğe sahip olan bir içecektir. Kırkkilit bitkisinin bu kadar faydalı özelliği olmasına ragmen insanlar bu kırkkilit çayı hakkında çok az bilgiye sahiptirler. Kırkkilit otu çayı, eski zamanlardan beri, insanlara çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olmuştur. Bu içecek insan vücudunda biriken kolestrol ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı günümüzde çok yaygın olan gereksiz yağlar ve birikmiş toksinlerden kurtulma sorunlarında bir numaralı bitkisel ilaçtır. Bu çay vücudun direncini artırır, kemikleri daha sağlıklı yapar.

Kırkkilit otu (Equisetum) – atkuyruğugiller familyasından olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Kırkkilit otunun bilinen başka isimleri de vardır (kırkboğum, çamotu, zemberek otu, atkuyruğu, inek ölüm otu, beygir kuyruğu otu). Ana vatanı tam olarak bilinmemektedir. Dünyanın her bölgesinde kolaylıkla bulunabilecek bir bitkidir. En sık nemli yerlerde görülür – dere ve çay kenarlarında, bataklık bölgelerde. Sağlık için en faydalı olanı tarlalarda yetişen kırkkilit otudur. Diğer türlüri zehirli ola biliyor. Zehirlenmeyi önlemek için otu kendi başınıza toplamaya kalkışmayın. Kırkkilit otunu iyi bilen birisi ile birlikte toplayın ve ya aktarlardan kurutulmuş şekilde alın.

Görünüş olarak küçük çam ağaçlarına benziyor. Bitkinin düz, dolgun ve uzun saplarının her tarafı iğneye benzeyen yapraklar ile kaplıdır. Bilinen 30 türü vardır. Kökleri toprak altında geniş olarak yayılmıştır. Bu sayede her sene tekrardan sürür. Uzunluğu 50-120 cm arasında değişebilir. Sapları kısın aynı ağaçlar gibi yaprak döker ilk baharda yenilerini çıkarır.

Kırkkilit otu çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu şifalı bir bitkidir ve tıpta geniş olarak kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı ilk baharda çıkan genç dalları kullanılır. Kırkkilit otundan çeşitli ilaçlar, çaylar, demlemeler, yağlar hatta yemekler bile yapılır. Kırkkilit otu suyunun faydalarından İbn Sina bile kendi kitaplarında bahsetmiştir. Kırkkilit otu kanamalarda, ülser ve yaraların tedavisinde kullanılır. Yaraların içindeki sinir dokularını bile iyileştirir. Bu bitki karaciğer ve mide tümörleri tedavisinde kullanılır. Vücudun çeşitli bölgelerine toplanan suları kurutur. Mide ve bağırsak kanamalarına faydalıdır. Kırkkilit otu iyi bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Ayrıca, böbrek ve mesanede kum ve taş mevcudiyetinde kullanılır. Bundan başka – gut, romatizma ve ateroskleroz tedavisinde de kullanılır. Bu bitki yüksek tansiyona da çok iyi gelir. Akciğer, solunum yolu hastalıkları, sıtma, siyatik sinirin iltihabı hastalıklarını iyileştirir.

Kimyasal Bileşeni

Flavonoidler; saponin, ekvizetonin; akonitik, linoleik, oksalik, malik ve silisik asitler; tanenler; acılık; bitki yağı; karoten; C vitamini; magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve b.

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

• İdrar söktürür
• Anti-enflamatuar etki yapar
• Sistit, piyelonefrit, ve ödem zamanı kullanılır
• Dizanteri ve ishal iyileştirir
• Bağırsak kanamasını önler
• Yaraların iyileşmesini hızlandırır
• Öksürük tedavisinde kullanılır
• Tüberküloz hastalığı tedavisinde kullanılır
• Gut (damla) hastalığı tedavisinde kullanılır
• Kemik dokularını onarır
• Tuz ve su metabolizmasını iyileştirir
• Kilo vermeye yardımcı olur

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayın hazırlanması için damacana suyu kullanmanız daha iyi olacaktır. 300 ml suyu kaynatın ve içine 2 yemek kaşığı otu ilave edin. 2-3 dakika daha kaynatmaya devam edin. Sonra kapağını kapatın ve 2-3 saat demlenmeye bırakın. Her sefer taze hazırlanır. Demlendikten sonra süzün. Yetişkin bir insan için günlük doz 600 ml (3 su bardağı). İçtiğiniz ilk gün faydasını his edeceksiniz.

Kırkkilit Otu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

BU bitkiye özel alerjisi olanlara, keskin nefroz, nefrit, yüksek kan pıhtılaşması olanlara ve hamile ve emziren kadınlara tüketimi zarar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: