Skip to main content

Kırmızı Biber Çayının Faydaları

Kırmızı Biber Çayının Faydaları

Kırmızı biber çayı – solunum yolları ve soğuk algınlığı hastalıkları olan insanları kısa bir sürede ayağa kaldıran yakıcı bir içecektir. Ayrıca acı biber çayı antioksidan bakımından çok zengindir. Acı biber çayı soğuk havalarda insanın içini ısıtır, sıcak havalarda ise vücudu serinletmeye yardımcı olur. Kırmızı acı biber çayının faydası içerdiği kapsaisin adlı maddeden kaynaklanmaktadır. Bu maddenin bilinen özellikleri kanserden koruma, yağ yakma, vücut ısısını artırma, bağışıklığı kuvvetlendirmesidir.

Kırmızı biber (Capsicum Annum) – patlıcangiller ailesinden olan bir yıllık sebze bitkisidir. Kırmızı biberin ana vatanı Güney ve Orta Amerika olarak bilinmektedir. Bitki hem sebze hem de baharat olarak kullanılmaktadır. Bu biberin bilinen birçok çeşidi vardır.

Kırmızı acı biber baharat olarak yemeklere güzel tat verir. Aynı zamanda kırmızı acı biber sağlık açısından da çok fayda sağlamaktadır. Kırmızı acı biber fazla yağlı ve hazmı zor olan yemeklerin zararlı etkisini yok eder ve sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca, kırmızı biber bağırsakları çalıştırır ve kabızlıktan kurtarır. Bunun için onu baharat olarak yemeklerinize katabilir veya bir parça acı biber yiyebilirsiniz.

Kırmızı acı biber tromboz ve benzeri rahatsızlıkların oluşumunu engeller, kanı faydalı maddelerle zenginleştirir, idrar söktürücü ve kan oluşturucu etki yapar, adeti düzenler, saç köklerini kuvvetlendirir ve uzamasına yardımcı olur, tırnakları kuvvetlendirir, bağışıklığı kuvvetlendirir, boğaz ağrısını giderir, kan dolaşımını normalleştirir, fazla kilolarla mücadele etmeye yardımcı olur, bağırsaklarda biriken toksin ve zararlı maddelerden kurtarır, erkeklerde cinsel gücü artırır.

Kırmızı acı biberden çay, acı sos, kürler, tentürler, salça, pul biber, toz biber ve biber turşusu yapılır.

Kırmızı Biberin Kimyasal Bileşimi

Beta-karoten, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), K (filokinon), PP (niasin eşdeğeri), kolin vitaminleri; makrobesinler – kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; mikrobesinler – demir, çinko, bakır, manganez, selenyum ve b.

Kırmızı Biber Çayının Faydaları

• Metabolizmayı hızlandırır
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Kanseri önler
• Soğuk algınlığı hastalıklarından korur
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Hazmı kolaylaştırır
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Cinsel gücü artırır

Kırmızı Biber Çayı Nasıl Hazırlanır?

Demliğinizi birkaç kere kaynar su ile çalkalayın. Demliğe 1 tatlı kaşığı siyah çay ve bir tutam pul biber koyun, üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun. Sonra kapağını iyice kapatın ve yarım saat demlenmeye bırakın. Bu çayı iki kerede içip bitirmek gerek. Çay çok yakıcı ola bilir ama bir o kadarda faydalıdır.

Kırmızı Çayın Zararları ve Yan Etkileri

Kırmızı biber çayı mide ve bağırsak ülseri olanlara, hamilelere, bitkiye özel alerjisi olanlar ve küçük çocuklara tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: