Kırmızı Yonca Çayının Faydaları

Kırmızı Yonca Çayının Faydaları

Kırmızı Yonca Çayının Etkin Faydaları

Bilim adamlarının son araştırmaları kırmızı yonca çayı birçok hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Kırmızı yonca çayı terletici etkisiyle soğuk algınlığı belirtilerini giderir, ağır fiziksel işlerden sonra güç toplamaya yardımcı olur. Ayrıca keskin astım, boğmaca ve bronşit hastalıklarına bağlı şiddetli öksürüklerde içilir.

Kırmızı yonca (Trifolium pratense) – baklagiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Ortadoğu olarak bilinmektedir. Şifa amaçlı bitkinin bitkinin çiçekleri kullanılır. Bitkiden hazırlanan çeşitli ilaçlar – alopesi (kellik), bronşit, varis, hipertansiyon, baş dönmesi, yüksek ateş, göz damarlarının tıkanması, idrar yolları hastalığı, insult, katarakt, klimakterik bozukluklar, migren, nevralji, çeşitli yaralar, yüksek kolesterol, kan incelmesi, tromboz, kalp ve kan damarlarının güçlendirilmesi, damarların temizlenmesi, kulaklarda gürültü, mide ve duodenum ülserleri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Kırmızı Yoncanın Kimyasal Bileşimi

A, C, E ve B grubu vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, bakır, demir, fosfor ve krom; kumarik ve salisilik asit; tirosin, ksantin, asparagin, flavonoidler, reçineler, uçucu yağlar ve karotenoidler.

Kırmızı Yonca Çayının Faydaları

• Deri hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Prostat kanseri ve endometriyal kanserleri önleyebilir
• Kalp-damar hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Bozulmuş solunum sistemi fonksiyonunu düzenler
• Lenfatik sistemi temizler
• Vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındırır
• Uykusuzluğa iyi gelir
• Mide ve karaciğerin kronik hastalıklarına iyi gelir
• Anne sütünü artırır
• Diyabet hastalığı zamanı siyah çay yerine içilir
• Beriberi hastalığının oluşumunu engeller
• Şiddetli menopoz devrini atlatmaya yardımcı olur
• Osteoporoz oluşumunu engeller

Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Hazırlanır?

4-6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alın ve üzerine ¼ litre henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir az ılıdıktan sonra balla tatlandırın (arzuya göre). Günde 2-3 fincan içilir.

Kırmızı Yoncanın Zararları ve Yan Etkileri

Hamilelere ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayını içmek yasaktır.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: