Kış Çayının Faydaları

Kış Çayının Faydaları

Kış Çayının Faydaları

Kış vakti – çay içme vaktidir. Kış çayı nedir? Kış çayının faydaları nelerdir? Genel olarak kış çaylarının faydaları bunlardır: soğuk günlerde içimizi ısıtır, bağışıklığı kuvvetlendirir, soğuk algınlığı hastalıklarını iyileştirir, vitamin kaynağıdır ve b. Kış çayı çikolata, reçel, kurabiye, kek ve diğer tatlılar olmadan içilmelidir. Kış çayını kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, incir ve diğer kurutulmuş meyveler ve biraz bal’la içmek daha faydalıdır.

Soğuk havalar aniden bastırınca vücudumuzun mevsime adapte olması zaman alır. İlk 10-15 gün soğuk havalara alışmaya çalışırız. En çokta bu zamanlarda vücudumuz içten ısınmaya gerek duyar, bunu da en iyi kış çayları yapar.

Kış çayı tek bir bitkiden veya bitkilerin karışımından hazırlanan faydalı bir içecektir. Kış aylarında, sitemizde de bulunan, en çok tercih edilen çaylar: papatya çayı, ıhlamur çayı, zencefil çayı,nar çayı, portakal çayı, kuşburnu çayı ve b.

Kırmızı Biber Çayı

Bir tutam siyah çay, bir tutam kırmızı acı biber, bir tutam tarçın ve yarım mandalina’yı (küçük doğranmış) demliğe koyun ve üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su ilave edin. 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Çay yakıcı ve ısıtıcı etki yapacaktır.

Tarçın Çayı

Bir tatlı kaşığı tarçını 4 adet karanfil ve küçük bir zencefil kökü parçası (küçük doğranmış) ile karıştırın ve üzerine 1 litre soğuk temiz su koyarak kaynatın. Su kaynamaya başladığında altını kapatın. Bir demliğe 2 yemek kaşığı çay koyun ve üzerine yeni kaynamış baharatlı suyu dökün. 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Çayı demlendikten hemen sonra içebilirsiniz. Çayın içine bal ve limon suyu koyabilirsiniz.

Mandalina Kabuğu Çayı

1 yemek kaşığı önceden doğranmış e kurutulmuş mandalina kabuğu, bir tutam aynısefa çiçeği, bir tutam papatya, bir tutam kekik ve bir tutam kurutulmuş gül yapraklarını iyice karıştırın ve üzerine 2 su bardağı henüz kaynamış su koyun. 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. İsteye göre içine bal da koyabilirsiniz.

Naneli Papatya Çayı

Demliğin içine 1 tatlı kaşığı siyah çay, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı nane ve üzerilerine 1,5 su bardağı henüz kaynamış su koyun. 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. İsteye göre çayın içine bal ve limon koyabilirsiniz.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: