Kişniş Çayının Faydaları

Kişniş Çayının Faydaları

Kişniş Çayının Faydaları

Kişniş çayı bitkinin tohumlarından, kurutulmuş veya taze yapraklarından hazırlanır. Ayrıca kişniş bitkisinin tohumlarından yapılan uçucu yağı da çaya damlatıp içebilirsiniz. Kişniş çayı insan sağlığını olumlu etkiler. Kişniş çayı haricen de kullanılabilir. Mesela kişniş çayı ile yüzünüzü yıkarsanız cildiniz parlak olur, siyah nokta ve sivilcelerden kurtulursunuz.

Kişniş (Coriandrum sativum) – maydanozgiller ailesinden olan bir yıllık bir bitkidir. Görünüş olarak maydanoza benzeyen bu bitki adeta bir şifa kaynağıdır. Bitkinin kurutulmuş ve taze yaprakları yemeklerde, salatalarda, barbekü, çorbalar, et yemekleri, marine ve çay yapımında kullanılır. Kişniş bitkisinin Ana Vatanı Akdeniz ülkeleri olarak bilinmektedir. Bitkinin diğer isimleri: aşotu, kişnişotudur.

Kişniş bitkisinin tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başlarda kişniş bitkisini tedavi amaçlı kullanmışlar, daha sonra bitki baharat olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kişniş antioksidan, anti-inflamatuar (iltihap önleyici), anti-fungal (mantar önleyici), anti-bakteriyel, sakinleştirici, anti-kanserojen, idrar söktürücü ve dezenfektan özelliklere sahiptir, yüksek ateş ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kişniş yaprakları mide-bağırsak sistem ve endokrin bezlerini uyarır. Kişniş doğal bir afrodizyak olarak kabul edilir ve çeşitli uyarıcı ilaçların içerinde bulunmaktadır.

Kişniş sindirim sistemi için yararlıdır: mideyi iyileştirir, gastrit ağrılarını hafifletir, hazımsızlık ve ishali giderir, vücuttaki toksinleri, zehri ve parazitleri temizler, böbrekleri uyarır, sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir. Bu şifalı bitki kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etki yapar: kalp damarlarını temizler, kalp kaslarını oksijenle zenginleştirir.

Kişnişotu cilt hastalıklarına da iyi gelir: sedef hastalığı ve dermatit tedavisinde kullanılır.

Kişniş otunun sürekli kullanımı göz hastalıklarına da iyi gelir: görme bozukluğunu aradan kaldırır ve katarakt, glokom, konjunktivit gibi hastalıkların gelişimini durdurur.

Kişniş otu tohumları mide duvarını kuvvetlendirir, iştah açar, sindirimi kolaylaştırır, üreme sistemi üzerinde olumlu etki yapar.

Kişniş tohumlarından kişniş yağı üretilmektedir. Kişniş tohumu yağı kozmetoloji, aromaterapi ve tıpta geniş olarak kullanılmaktadır. Kişniş yağı iltihap önleyici, enfeksiyon önleyici, sakinleştirici, bakteri öldürücü, balgam söktürücü, solucan (parazit) düşürücü, safra söktürücü, ısıtıcı ve diğer etkilere sahiptir.

Kişniş suyu, diş etlerini güçlendirir, kanamasını ortadan kaldırır ve stomatit hastalığını iyileştirir.

Tedavi amaçlı kişniş yaprakları, kişniş tohumları, kişniş yağı ve kişniş suyu kullanılır. Kişniş bitkisinden alternatif tıpta tentür, demleme, kürler, çay ve kişniş suyu yapılır.

Kişniş Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: Beta-karoten, A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), K, PP (niasin eşdeğeri), kolin;

Makrobesinler: kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor;

Mikrobesinler: demir, çinko, bakır, manganez, selenyum ve b.

Kişniş Çayının Faydaları

• Aşırı gaz oluşumunu giderir
• Mide ve onikiparmak bağırsak ülserini iyileştirir
• Alerji ve cilt kaşıntısını giderir
• Ödemi giderir
• Tümör oluşumunu engeller
• Sinir sistemini olumlu etkiler
• Uyku bozukluğunu giderir
• Yüksek tansiyonu düşürür
• Yüksek ateşi düşürür
• Ağrı kesici etki yapar
• Antiseptik etkiye sahiptir
• İltihabı önler
• Ağır metalleri vücuttan temizlemeye yardımcı olur
• Cıvayı vücuttan temizler

Kişniş Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kişniş çayını hazırlarken demliğin metal olmamasına dikkat edin. Ayrıca bu bitki çayını fincanda da demleyebilirsiniz. Porselen veya cam bir demliğin içine 2 çay kaşığı kişniş tohumu koyun ve üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su ilave edin. 10 dakika demlenmeye bırakın. Kişniş çayını 2 hafta boyunca her gün bir bardak içmeniz gerek. Çayın içine tatlandırmak için bal koyabilirsiniz.

Kişniş Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Kişniş çayı erken doğum veya düşüklere sebep olabildiğinden hamile kadınlara tavsiye edilmez. Ayrıca sürekli bir ilaç kullanan insanlar bu çayı doktora danışmadan içmemelidir. Bundan başka bitkiye özel alerjisi olanlara, küçük çocuklara ve emziren annelere kişniş çayını içmek tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: