Skip to main content
Kızılcık Çayının Faydaları

Kızılcık Çayının Faydaları

Kızılcık Çayının Faydaları

Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle zenginleştirerek hastalıklara karşı direncini artırarak korur. Bitkinin tedavi edici özelikleri çeşitli demlemeler, kızılcık çayı, kızılcık reçeli ile ortaya çıkmaktadır.

Kızılcık (Cornus mas) – kızılcıkgiller ailesinden olan meyve ağacıdır. Kızılcık ağacının anavatanı Türkiye olarak bilinmektedir.

Bitkinin meyveleri reçel, marmelat, tatlılar, tentür ve çay yapımında kullanılmaktadır. Vücudun sağlığı için, çalıların faydalı özelliklerinin kullanılması etkili sonuçlar vermiştir. Bitkinin meyveleri reçel, jöle, reçel şeklinde tatlı yapmak için kullanılır.

Kızılcık yaprakları ve kökleri kaynatılarak bitkinin şifalı özü elde edilir.

Gebelikte çok az kullanmak şartı ile bağışıklığı kuvvetlendirme amaçlı bitkinin faydalı özelliklerinin kullanıldığı bilinmektedir.

Kızılcığın başlıca faydalarından biri antibakteriyel özelliğidir. Bitki, sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir: iştah artırır, mide asitliğini düzenler, mide yanmasını giderir.

Ayrıca kızılcık kan hastalıkları olan insanlar için de şifa kaynağıdır: hemoglobini artırır, tansiyonu dengeler, kan damarlarının duvarlarını olumlu etkiler.

Kızılcığın en önemli özelliklerinden biri de yaraları hızlı iyileştirmesidir.

Taze koparılmış kızılcık meyveleri erkeklere cinsel gücü artırır.

Taze sıkılmış kızılcık suyu yüksek kan şekerini düşürmeğe yardımcı olur. Kızılcık suyu, mide ve pankreas hastalıklarında da faydalı bir etkiye sahip olarak, enzimatik fonksiyonunu artırmaktadır.

Meyvelerinden ve çiçeklerinden alternatif tıp tarafından ateşdüşürücü, soğuk algınlığı ve bağışıklığı kuvvetlendirici bitki çayı hazırlanmaktadır.

Kızılcık meyvelerinden, kızılcık kabuğundan, kızılcık yapraklarından romatizma ve aritmi ağrılarını gideren ilaçlar hazırlanabilir.

En son bilimsel araştırmalar kızılcığın tümör önleyici ve iltihap giderici etkiye sahip olduğunu kanıtladı. Ayrıca kızılcık kansızlığı giderir, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, böbrekleri olumlu etkiler.

Şifa amaçlı kızılcık ağacının kökleri, kızılcık kabuğu, kızılcık çiçekleri, kızılcık meyveleri, kızılcık çekirdeği kullanılmaktadır.
Bu bitkiden kızılcık çayı, kızılcık reçeli, kızılcık kompostosu, kızılcık marmelatı, kızılcık şerbeti, tentürler, merhemler, demlemeler, kürler hazırlanmaktadır.

Kızılсık Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: C, PP

Makro elementler: Potasyum, K; Kalsiyum, Ca; Magnezyum, Mg; Sodyum, Na; Phosphorus, Ph

Mikro elementler: Demir, Fe

Kızılcık Çayının Faydaları

• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Mide-bağırsak sistemini iyileştirir
• Soğuk algınlığına iyi gelir
• Kansızlığa iyi gelir
• Yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

Kızılcık Çayı Nasıl Hazırlanır

1 tatlı kaşığı kurutulmuş kızılcık meyvesinin üzerine 1 su bardağı kaynamış su koyarak 15-20 dakika demlemeye bırakılır. Diğer bitki çaylarından farklı olarak kızılcık çayı hiçbir kısıtlamam olmadan içilebilir.

Kızılcık Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Kızılcık çayı hamilelere, bitkiye özel alerjisi olanlara dikkatli kullanmaları tavsiye edilir. Kızılcık çayını uyumadan önce içmek tavsiye edilmez çünkü sinir sistemini uyanık tutarak uykunun kaçmasına neden olur. Ayrıca 1 yaşa kadar çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: