Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

Kuş ekmeği bitki çayı insan vücuduna bir çok olumlu etki yapar. Kuş ekmeği çayı idrar söktürücü, terletici, balgam söktürücü ve diğer faydalı özelliklere sahiptir.

Kuş ekmeği otu (Thlaspi) – turpgiller ailesinden olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin diğer ismi çoban dağarcığı otudur. Kuş ekmeği bitkisinin anavatanı Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika olarak bilinmektedir. Bitkinin boyu 20-80 cm kadar ulaşabiliyor. Çiçekleri 4 yapraklı ve beyaz renktedir.

Bitkinin taze yaprakları bir çok vitamin ve mineral içermektedir.

Kuş ekmeği otu terletici, dezenfektan, büzücü, idrar söktürücü, antiscorbutic ve canlandırıcı etkilere sahiptir.

Eski zamanlardan beri çoban dağarcığı bitkisi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Mesela rahim kanseri, yumurtalıkların iltihaplanması, frengi hastalığı, bel soğukluğu, kızıl hastalığı vb.

Kuş ekmeği otundan hazırlanan alternatif tıp ilaçları soğuk algınlığı hastalıkları zamanı biriken balgamın kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.

Kuş ekmeği otu erkeklerde cinsel organları uyarır, kadınlarda ise adet döngüsünü hızlandırır ve aktive eder. Ayrıca bitkinin taze suyu siğilleri gidermeye yardımcı olur ve kapanamayan irinli yaraları kısa bir zamanda iyileştirir.

Çoban dağarcığı bitkisi şekerli diyabet, göz hastalıkları, anjina, kabızlık, adet düzensizliği, cinsel güçsüzlük, yüksek tansiyon, miyokardit, baş ağrıları, aşırı yorgunluk, yara ve sıyırıklar, irinli iltihaplanmalar, siğiller, yüksek ateş, yanıklar ve b. birçok derde devadır.

Şifa amaçlı kuş ekmeği bitkisinden suyu, çayı, tentür, lapa vb. ilaçlar hazırlanmaktadır.

Kuş Ekmeği Otunun Kimyasal Bileşimi

Askorbik asit (C vitamini); alkaloidler, flavonoidler, saponinler, hardal yağı; oleik, linolenik, eikosenoik erüsik asit ve diğer.
Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

• Antibakteriyel etkiye sahiptir
• Kanamayı durdur
• Yaraların iyileşmesini hızlandırır
• Rahim kanseri tedavisinde kullanılır
• Yumurtalıkların iltihaplanmasını giderir
• Sarılık tedavisinde kullanılır
• Kabızlığı giderir
• Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır
• Toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur
• Adet döngüsünü düzenler
• Cinsel gücü geri kazandırır

Kuş Ekmeği Bitki Çayı Nasıl hazırlanır?

15 gr kuş ekmeği bitkisinin kurutulmuş üst kısmının üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyulur ve 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra çay süzülür. Hazır olan çay gün içinde 10-20 ml olarak 5-6 kere 2-2.5 saat aralıkları ile içilir.

Çoban Dağarcığı Otu Çayının Zararları ve Yan Etkisi

Düşük tansiyonu olanlara, bitkiye özel alerjisi olanlara, hamile kadınlara, emziren annelere ve küçük çocuklara kuş ekmeği bitki çayının tüketimi tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: