Skip to main content

Limon Otu Çayının Faydaları

Limon Otu Çayının Faydaları

Limon otunun en önemli maddelerinden biri sitral maddesidir. Bu madde çaya hoş koku ve ferahlatıcı limon tadını veren esas etken. Limon çayı bitkinin kurutulmuş dallarından hazırlanır. Limon çayı emziren anneler için çok faydalıdır. Bu çay sütü artırır ve annelerin emzirme zamanı kaybettikleri vitaminleri geri kazandırır. Baş ağrısından şikayet edenler için mükemmel ağrıkesici etki yapar. Limon otu çayı aşırı gazlanma sorununu giderir. Bu çay kas ve eklem ağrılarını geçirir. Aynı zamanda kasları güçlendirmek için de kullanılır. Limon otu çayı bağışıklığı güçlendiren en önemli çaylardan biridir.

Limon otu (Lippia Citriodara) – Cymbopogon ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Limon otunun Ana vatanı Avrupa’nın, Asya’nın sıcak tropik bölgeleri ve Okyanusya olarak bilinmektedir. Limon otu bitkisinin boyu 1,5 metreye kadar ulaşa biliyor. Limon otu çimleri kalın ve gür çalılıklar oluştururlar. Yaprakları ince, uzun ve keskin kenarlıdır.

Limon otunun ana unsuru, hacminin %70 – %85 oluşturan, sitral maddesidir. Bu bitki parfüm yapımında; baharat yapımında; alternatif tıpta kullanılır. Alternatif tıpta taze olarak kullanılmasına önem verilir. En faydalı kısmı taze saplarıdır, ama bitkinin kurutulmuşu ve toz şeklinde olanı da vardır.

Alternatif tıpta, limon otu karaciğer, pankreas, böbrekler ve bağırsakların temizlenmesi, toksinlerin vücuttan atılması için kullanılır. Limon otu, ürik asit ve kolesterolü düşürür, birikmiş fazla yağları ortadan kaldırır. Sindirim ve metabolizmanın aktivasyonunu teşvik eder. Soğuk algınlığı ve yüksek ateş zamanı kullanılır. Limon otundan hazırlanan uçucu yağ aynı limon kokusuna benzer. Bu yağ parfümeride geniş olarak kullanılır. Sık baş ağrılarında, baş dönmelerinde, migren ve zayıf vestibüler aparatı olan insanlar üzerinde olumlu etki yapar.
Alternatif tıp şifacıları limon otunu bir sedatif ve gaz giderici olarak, cilt ve tırnak mantarı enfeksiyonları, ve dermatitlerde kullanırlar. Bu bitki sayesinde kan dolaşımı ve lenf akışı stimüle edilebilir, kan damarlarının duvarları güçlendirilebilir, kas ve bağların dayanıklılığı artırıla bilir.

Limon Otunun Kimyasal Bileşimi

Metilpentanol, limonen, geraniol, mirsen; C, H (biyotin), B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, beta-karoten vitaminleri; potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, manganez, bakır, selenyum, krom, silisyum, çinko; nikotinik asit.

Limon Otu Çayının Faydaları

• Anemiyi (kansızlık) geçirir
• Sık-sık tekrarlanan baş ağrılarını giderir
• İklim ve zaman dilimleri değiştirildiğinde içilir
• Toksik maddeler, radyasyon, gürültü ve sağlığa zararlı diğer faktörlerin etkisine bağlı olan iş yerlerinde çalışan, hem de ekoloji bakımından kötü bölgelerde yaşayan insanlar için mükemmel içecektir
• Fiziksel dayanıklılığı artırır
• Ciddi ve uzun süreli hastalıktan sonra rehabilitasyon döneminde
• Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Limon otu çayının tarifi 30 gr kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyun. 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Tatlandırmadan içerseniz daha faydalı olur. Günde iki kere içilir. İkinci bardağı birinciden 18 saat geçmeden içilmelidir.

Limon Otu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamilelerde düşük riski oluşturur. Uykusuzluğu, aşırı sinir hassaslığı olan, hipertansiyonu, epilepsi, 12 yaştan küçük çocuklara, glokoma hastalığı olan insanlara zarar vere bilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: