Masala Çayının Faydaları

Masala Çayının Faydaları

Masala Çayının Faydaları

Masala çayı süt, siyah çay ve çeşitli baharatlarla hazırlanan bir Hint içeceğidir. Yani masala bir Hint çayıdır. Masala çayı canlandırıcı etki yapar ve yorgun vücuda enerji verir. Aynı zamanda masala çayı sindirimi iyileştirir ve soğuk havalarda insanin içini ısıtır. İyi bir içecek susuzluğu giderir, açlık hissini bastırır ve enerji verir. Masala çayında bu özelliklerin hepsi ve daha fazlası vardır. Bir sözle masala çayı hem faydalı, hem lezzetli hem de eşsiz aroması olan bir içecektir.

Masala Çayının Faydaları

• Mevsim aralarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırır
• Hazmı kolaylaştırır
• Uykuyu dağıtmaya yardımcı olur
• Kolesterol plaklarının gelişmesini engeller ve kanı temizler
• PP, A, B, C gibi vitaminlerle vücudu zenginleştirir
• Damarların durumunu iyileştirir ve kırılmalarını enfeller
• Kan dolaşımını ve tansiyonu normalleştirir
• Beriberi hastalarına çok faydası dokunur
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Diyet yapanların bünyesini korur
• Vücudun çalışmasını en yüksek seviyede tutmaya yardımcı olur

Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

Masala çayının belirli bir tarifi yoktur. Hindistan’da her ailenin kendi masala çayı tarifi vardır. Masala çayının sadece 3 maddesi esas olarak kabul edilir: çay, süt ve tatlandırıcılar. Baharatlar zevke göre değişebilir: tarçın, rezene, zencefil, karabiber, kakule, karanfil, küçük hindistan cevizi, meyan kökü, safran, badem ve gül yaprakları. Bu yazıda size birkaç masala çayının tarifini vermek istiyorum.

Masala Çayı Tarifi 1

1 yemek kaşığı siyah çayın üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve demlenmeye bırakın. tarçın, rezene, zencefil, karabiber, kakule, karanfil, küçük hindistan cevizi, meyan kökü, safran, badem ve gül yapraklarından eşit miktarda alın ve hepsini küçük parçalara ayırın. Bir emaye tencere alın ve soğuk su ile onu iyice yıkayın. Tencereye 1 litre süt dökün ve içine önceden demlediğiniz çayı ilave edin, biraz da istediğiniz tatlandırıcıdan koyun. Bu karışımı ateşin üstüne kaynama bırakın. Kaynamaya başladığında baharat karışımdan iki tutam kaynayan sütün içine koyun ve kısık ateşte 5-7 dakika kaynatmaya devam edin. Çay güzel karamel rengini alınca altını kapatın. Gün içinde su yerine bu çayı tüketebilirsiniz. Çayın artanını soğuduktan sonra buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.

Masala Çayı Tarifi 2

4 yemek kaşığı siyah çayı 2 su bardağı henüz kaynamış su ile demleyin. Tarçın ve zencefil tozlarını, karanfil ve kakule baharatlarını eşit miktarda alın. Emaye bir tencereye 2 bardak soğuk su koyun ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca içine önceden demlediğiniz çayı (demleri ile birlikte) ve baharatları koyun. Hemen yarım dakika içinde çayı ateşten alın. Yoksa çay acı olur. Çayı süzün ve zevke göre içine süt, bal veya şeker koyabilirsiniz. Bu tarif sıcakken daha güzel oluyor.

Masala Çayı Tarifi 3

Bir tencerede 2 su bardağı suyu kaynatın ve içine zevkinize uygun istediğiniz baharatlardan koyun. 5 dakika daha kısık ateşte kapağı yarım açık şekilde kaynatın. Yine zevke göre süt ve şeker ilave ediliyor ve kaynatmaya devam ediliyor. Birkaç dakika kaynadıktan sonra önceden demlenen siyah çayı ilave edin ve 3-4 dakika daha kaynatın. Sonra çayı süzün ve sıcak ikram edin.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: