Mate çayının faydaları

Mate çayının faydaları

Mate Çayının Sağlığa Faydaları

Bu içecek ülkemizde daha yeni ve alıştığımız çaylar gibi günlük tüketilmediği için egzotik bir çaydır. Latin Amerika’nın yerli halkı eski zamanlardan beri mate çayının sihirli özellikleri olduğuna inanırlar. Bu çayın aynı anda susuzluğu, açlığı gidermesi, güç ve neşe getirmesi dikkat çekmektedir. Mate çayı, kolesterolü düzenler ürogenital sistemi hastalıklarında yardımcı olur. Bu bitki çayı görünüş olarak yeşil çaya çok benziyor. Aynı zamanda mate çayı tat olarak kahveye de benzetiliyor. Bu benzemenin sebebi mate bitkisinde bulunan matein maddesidir. Bu madde kahvede bulunan kafeinle eş değerdir. Bu çayın bir sıra tedavi edici özelliği zengin kimyasal bileşiminden gelmektedir.

Yerba Mate (Ilex paraguariensis) – Güney Amerikada yetişen birkaç asırdır tanınan bir bitkidir. Ilex paraguariensis tropik bir ağaçtır. Ağaç kendisi ve çayı Avrupa da 17-ci yüzyılın ilk yarısında bilinmiştir. Yerba mate çalı görünüşlü çok dallı bir ağaçtır. Doğada 50 yıla kadar yaşayan bitkinin boyu 15 metreye kadar ulaşabiliyor. Günümüzde budama nedeniyle ağacın boyu 1,5 – 2 metre kadar suni olarak küçültülmüştür. Ağacın 7-10 cm uzunluğunda derimsi, parlak oval şekilde ve kenarları tırtıklı olan yaprakları vardır. Yerba matenin çiçekleme dönemi ekim – aralık aylarına denk gelmektedir. Küçük beyaz çiçekleri deste şeklinde yaprakların altında yerleşir. Oval şeklinde olan meyveleri küçük, sulu ve kırmızı renktedir.Yerba mate tropikal ve subtropikal iklimde yetişir. Bu bitki demirle zengin olan ekşi toprağı sever.

Çay yapımında Yerba Matenin kurutulan yaprakları ve ince dalları kullanılır. İnce dallar ve yapraklar 3 yılda bir kez toplanır. Mahsul toplarken, ağacın en ust ve genç yaprakları toplanır. Yerba Matenin olağanüstü özellikleri ve insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri farklı ülkelerde araştırılmıştır. Araştırmacıların hepsi aynı sonuca vardılar – bu bitki bütün organları aynı anda koruyan ve fonksiyonlarını normalleştiren etkiye sahiptir. Ayrıca Yerba Mate vücudu zehirli maddeler ve toksinlerden arındırır, sinir sistemini iyileştirir.

Yerba Matenin Kimyasal Bileşimi

Yerba Matenin zengin kimyasal bileşimi vardır. Bu bitki reçine, lifler, uçucu yağlar, tanen, karoten, A grubu vitaminleri, С, Е, В1, В2 vitaminleri ve B grubu vitaminlerinin kompleksi, riboflavin, nikotinik asit, pantotenik asit, biyotin, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, manganez, silisyum, fosfatlar, sülfür, hidroklorik asit, klorofil, kolin, inositol.

Mate Çayının Faydaları

• Canlılık getirir
• Derin ve sağlıklı uyku getirir
• Mide bağırsak sistemine iyi gelir
• Hafif antispazmodik etkisi vardır
• İyi bir idrar söktürücüdür
• Bağışıklığı güçlendirir
• Kan damarlarının geçirgenliğini azaltır
• Metabolizmayı hızlandırır
• İştahı azaltır
• Birikmiş fazla yağları eritir
• Depresyona iyi gelir
• Kalp-damar sistemini iyileştirir

Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Mate çayı bildiğimiz çay bardaklarında içilmez. Mati adlı kabak türünden yapılan özel geleneksel kaplarda ve hafif eğik, bambilyu adlanan, metal pipet ile içilir. Kabaktan yapılan kapların çeşitli boyutları olur. Tercihe göre çay küçük veya büyük kapta demlenebilir.

Mate Çayının Tarifi : kabın ¼ kısmını kaplayacak kadar kurutulmuş mate yaprağı koyulur. Sonra kap hafif eğilerek demin üzerine çayı ıslatacak kadar su dökülür. 3 dakika suyun yapraklar tarafından tamamen emilmesi beklenir. Sonra kabın içine metal pipet koyulur, üst deliği parmak ucuyla kapatılarak, kaynar su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Faydalı özelliklerinin kaybolmaması ve tadının bozulmaması için suyun sıcaklığı 70-80 derece olmalıdır. 2 dakika sonra çay hazırdır. Günde 2-3 kereden fazla içilmemelidir.

Kabaktan hazırlanan özel kaplardan bulamazsanız, o zaman çay tarifi farklı olur. 1 litre kaynar suyun (80 derece) içine 5 yemek kaşığı mate koyun. 10 dakika demlenme bırakın. Sonra süzekten geçirin ve için. Günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Mate Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Araştırmacılar çayın içeriğinde yaklaşık 20 zararlı madde bulmuşlar. Bu maddeler alkol ve sigara ile buluştuğunda kanserli tümörler oluştur. Ayrıca, ızgara türü yemeklerden sonra içilmesi de kanser riskini artırır. Uzun süre ve sıcak içilmesi gırtlak ve sidik kesesi kanserine neden olabilir. Hamilelere, emziren annelere ve ilaç kullananlara içmeleri tavsiye edilmiyor. Tavsiye edilen dozda ve şekilde tüketildiği zaman hiçbir zararlı etki yapmaz.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları
Chia Çayının Faydaları Chia çayı bitkinin tohumlarından hazırlanır ve en önemli faydası doğal antibiyotik etkisine sahip olmasıdır. Chia çayı daha...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: