Skip to main content

Meyan Kökü Çayının Faydaları

Meyan Kökü Çayının Faydaları

Bu çay çok yıllık bikinin köklerinden yapılan ve özel bir tadı olan bir bitki içeceğidir. Meyan kökü şeker pancarından 50 kere daha tatlı olduğundan birçok insan onu sık kullanamıyor. Meyan çayı temelinde, öğütülmüş, kurutulmuş meyan kökü vardır. Bu çayın doğal tadını dengelemek ve tamamlamak için, genellikle içine nane, tarçın veya vanilya baharatları karıştırılır.

Meyan (Glycyrrhiza glabra) – baklagiller ailesinden olan çok yıllık çalımsı bir bitkidir. Tedavi amaçlı bitkinin yaprakları ve kökleri kullanılmaktadır. Bitkinin anavatanı Çin olarak bilinmektedir.

Meyan bitkisinin kökleri sonbaharda toplanır, üst süngerimsi tabakası temizlenir, yıkanır ve güneşte kurutulur. Kökleri uzun süre kaynatarak meyan şerbeti elde edilir.

Meyan kökünden hazırlanan bitkisel ilaçlar solunum yolu hastalıkları (bronşit, boğmaca, bronşiyal pulmoner pnömoni ve diğerleri.); kronik gastrit, mide ülseri ve duodenal ülser; kabızlık eğilimi olan kronik spastik kolit; karaciğer ve safra yollarının kronik hastalıkları; akut ve kronik pyelonefrit; adrenal korteks hipofonksiyon; addison hastalığı (bronz hastalığı); çocukluk çağında obezite; cilt hastalıkları (egzama, sedef hastalığı, alerjik dermatit ve bu gibi, d.); radyoaktif bulaşma; zehirlenme gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Meyan Kökünün Kimyasal Bileşimi

Tanen, uçucu yağlar, flavonoidler, pigmentler, polisakkaritleri ve saponinleri; В, В1, В2, В3, В6 vitaminleri; glitsirzin, flavonoidler – dikviritozid, neolikvirit, likviritin, uralozid, ramnolikviritin, ramnoizolikviritin ve sukroz, nişasta, glikoz, mukus, manitol, sakız ve başka

Meyan Kökü Çayının Faydaları

• İshali giderir
• Boğaz ağrısını ortadan kaldırır
• Mide ülserine iyi gelir
• Stafilokok enfeksiyonlarını iyileştirir
• Kabızlığı gideri
• İdrar söktürür
• Beyin hücrelerini korur ve hafızayı kuvvetlendirir
• Adet ağrılarını hafifletir
• Karaciğerde birikebilecek serbest radikaller ve zehirli maddeleri önlemeye yardımcı olur
• Kılcal damarları güçlendirir ve arterlerde plakların oluşumunu önler
• Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir
• Soğuk algınlığı, öksürük ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Emaye küçük bir tencerede 1 yemek kaşığı öğütülmüş meyan kökünü ve 500 ml suyu iyice karıştırın ve kısık ateşte 10 dakika kaynatın. İçmeden önce çayı süzün. Günde 1 kere sıcak olar içilir. Bu bitki çayını 4 aydan fazla içmek tavsiye edilmez. Çayın artanına meyve parçaları karıştırıp çocuklar için dondurma yapabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bu çay çok fazla içildiği zaman hipertansiyona neden olur ve kan şekerinin artmasına neden olur. Meyan kökü çayı büyük miktarda potasyum kaybına neden ola bilir. Ayrıca, glokom ve vertigo hastalıkları olanlara da çay zarar verebilir. Bundan başka hamileler, küçük çocuklar ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çay zararlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: