Skip to main content

Mimoza Çayının Faydaları

Mimoza Çayının Faydaları

Mimoza çayının en önemli faydası sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olmasıdır. Mimoza çayı zorlu sigara bırakma sürecini kolaylaştırır. Mimoza çayı ruhsal durumu dengeler. Sigarayı bırakmak İsteyenler endişe, stres, depresyon ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Genelde insanlar bu sorunlarla karşılaştıkları zaman yeniden sigara içmeye başlarlar. Mimoza çayı bu yan etkileri yok eder. Mimoza çayı büyük çapta Güney Meksika ve Brezilya’da üretilmektedir. En önemlisi, mimoza bitki çayı bağımlılık yapmaz.

Mimoza (Mimosa) – baklagiller ailesinden olan çiçek açan bir ağaç türüdür. Mimoza bitkisinin Anavatanı güney-doğu Avustralya kıyıları ve Tazmanya adası olarak bilinmektedir. Mimoza yaprak dökmeyen ve hızla büyüyen bir ağaçtır (10-12 m). Anavatanında mimozanın yüksekliyi 45 m kadar ulaşabiliyor. Mimoza yaprakları gümüşü yeşil renge ve güzel görüşe sahiptir. Mimoza ağacının dalları dikenlidir. Mimoza diğer ağaçlardan farklı olarak kış aylarında çiçek açar.

Mimoza bitkisinin bir sıra şifalı özellikleri vardır. Mimoza hemoroid kanamasını durdurur; yaralar, ülserler ve çatlaklardan geçen enfeksiyonu giderir; insan vücut dokularının normal fonksiyonunu geri kazandırır; yılan ısırmalarında panzehir olarak kullanılır; boğaz ağrısına iyi gelir; dizanteriyi iyileştirir; yüksek ateşi düşürür; deri hastalıklarını iyileştirir.

Tıpta mimoza bitkisi yanıklarda hızlı deri yenilenmesi tedavisinde ilaç olarak kullanılır.

Mimoza antiseptik, iyileştirici ve büzücü özelliklere sahiptir.

Mimoza ağacının kökleri diş ağrısını giderir.

Mimoza reçinesi iltihaplı bağırsak hastalığı ve gastrointestinal ülserleri tedavisinde kullanılır.

Şifa amaçlı mimoza bitkisin kökleri, kabuğu, reçinesi ve bitkinin yaprakları kullanılmaktadır.

Mimoza bitkisinden mimoza yağı, kremler, maskeler, çay, tentür ve kürler hazırlanır.

Mimoza Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Heksanal, benzaldehit, etilkapronat, sis-3-heksen-1-ol asetat, benzil alkol, 2-heksenoik asit, linalool, feniletil alkol, 2,6-nonadiyenal, cis-2-nonenal, feniletilatsetat, metil salisilat, geranial, anisaldehit, kavikol, anisil alkol, 2,4-dekadienal, metil orto-anisik asit, eugenol, geranilatsetat, metilrezortsinat, Etil orto-anisik asit, anizilatsetat, metil 4-methoxysalicylate, heksadekan, metilorsellinat, β-iyonon, metilvanillat, digidroaktinidiolid, isocoumarin, sis-3-heksen-1-ol, benzoate, dodekanoik asit, Metil 3,4-dimetoksibenzoat, Metil 3,4-dimetoksibenzoat, zingeron, 8-heptadekeni, heptadekan, tetradekanal, benzil benzoate, etil miristat, geksagidrofarnezilatseton, linoleat + nonadecan, uçucu olmayan bileşenler ve b.

Mimoza Çayının Faydaları

• Pıhtılaşma yetersizliği tedavisinde kullanılır
• Menorajinin karşısını alır (aşırı adet kanaması)
• Kan ve mukuslu dizanteriyi iyileştirir
• Sakinleştirici etkiye sahiptir
• Kan basıncını dengeler
• Sinir sistemini olumlu etkiler
• Yüksek ateşi düşürür
• Ağız boşluğu hastalıkları ile mücadele eder
• Uykuyu düzenler
• Depresyondan kurtarır

Mimoza Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mimoza çayı oldukça kolay hazırlanır. Porselen bir demliyin içine bir yemek kaşığı kurutulmuş mimoza çiçeklerini koyun ve üstüne bir su bardağı henüz kaynamış su ilave edin. 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Bu bir bardak çayı iki kısma bölün ve günde iki kere yemekten yarım saat önce için.

Mimoza Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Mimoza çayı bitkiye özel alerjisi olanlar, hamileler, emziren anneler ve küçük çocuklara tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: