Skip to main content
Moringa Çayının Faydaları

Moringa Çayının Faydaları

Moringa Çayının Faydaları

Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası vardır.
Moringa bitki çayı aynı isimli ağacın köklerinden ve yapraklarından hazırlanabilir. Moringa çayı ülkemiz için egzotik bir içecek olmasına rağmen son zamanlarda hızla tanınmaya başlamıştır. Bu daha çok bitkinin hızlı kilo vermeye yardımcı olan etkisi sayesinde olmuştur. Moringa çayı antioksidan deposudur.

Moringa çayı kafein içermediğinden hemen hemen herkes tarafından tüketilebilir.

Moringa oleifera – moringaceae ailesinden olan ve türünün en ünlü ağacıdır. Moringa mucize bitki olarak bilinmektedir. Moringa ağacının anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir.

Moringa ağacını ünlü yapan onun şifalı özellikleridir. Moringa eşi benzeri olmayan bir bitkidir. Moringa bitkisi eski zamanlardan beri insan için hemen hemen her hastalıklara karşı şifa bulmak için kullanılmaktadır.

Moringa oleifera türünün en şifalısıdır.

Moringa ağacı cilt kremi, kapsül ve moringa yağı üretiminde kullanılmaktadır.

Ağacın kökleri adeta bir şifa kaynağıdır. Moringa kökleri bir çok bileşen içerir. Bunun için de fazlası zarar diyerek kökleri oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Eskiden beri moringa köklerini kan dolaşım sistemi tedavisinde, mide- bağırsak sistemi tedavisinde, iştahı artırmak ve vücudu kuvvetlendirmek, her iki cinsiyetteki cinsel sorunları çözmeye yardımcı olur, eklemli hatalara iyi gelir, güçlü antiseptik etkiye sahiptir, fazla sıvıyı vücuttan attırarak ödemleri yok eder.

Moringa köklerinin tadı yaban turpuna benzer ve Asya ülkelerinde baharat olarak kullanılır.

Moringa yaprakları adeta bir vitamin deposudur (A, B , C, D , Е). Kurutulmuş moringa yaprakları çay ve baharat olarak, taze yaprakları ise salata olarak tüketilmektedir.

Moringa yapraklarının tüketimi vücudumuzun, özellikle kalp-damar sisteminin, ihtiyacı olan iyi kolesterol oluşumuna yardımcı olur; emziren annelerin sütünü artırır; onkoloji oluşumların önüne geçer; kansızlığa iyi gelir; baş ağrısını keser; cilt hastalıklarında kullanılır; enfeksiyonlardan kurtarır.

Moringa yapraklarında turunçgillerden 7 kez daha fazla C vitamini, havuçtan 4 kez daha fazla A vitamini vardır. Yapraklar süt ürünlerinden 4 kat daha fazla kalsiyum ve 2 kat daha fazla protein içermektedir.

Morınga ağaçının çiçekleri de çok faydalıdır. Moringa çiçekleri yiyecek, içecek ve bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Moringa çiçekleri yaprakları ile aynı etkiye sahiptir. Ayrıca çiçekler karaciğeri onarır, idrar söktürür, kilo verdir ve kilo alımını engeller.

Moringa çiçeklerini çay şeklinde kullanan erkekler cinsel hastalıklarından kurtulabilirler.

Moringa ağacının tohumları da adeta bir şifa kaynağıdır. Moringa tohumları baharat olarak tüketilebilir. Moringa tohumlarından idrar yolu ve cinsel hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olur, eklem, gut, epilepsi, mantar, demir eksikliği ve kansızlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Eski zamanlarda moringa tohumlarından hazırlanan tozu içme suyunun içine koyarak onu temizlemiş ve zararsız hale getirirlerdi.

Moringa tohumlarından şifalı moringa yağı üretilmektedir. Moringa yağı daha çok kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Moringa yağı cildi hızlı iyileştiren etkiye sahiptir. Moringa yağı cildi besler, nemlendirir ve yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca moringa yağı şifa amaçlı içilebilir.

Şifa amaçlı toz şeklinde öğütülmüş moringa yapraklarından kapsüller üretilir. Moringa kapsülleri vücudu zararlı maddelerden temizler; fazla sıvıyı vücuttan attırarak ödemi yok eder; karaciğeri olumlu etkiler; mide-bağırsak sisteminin çalışmasını teşvik eder; hastalıklardan korur; kalp-damar sistemini olumlu etkiler; kabızlığı giderir; patojenik ortamın üstesinden gelmeye yardımcı olur; saç, tırnak, cilt ve kemikleri olumlu etkiler; grip ve enfeksiyondan korur; onkoloji ve sinir; şekerli diyabet, göz hastalıkları ve obezite ile mücadele eder; yüksek tansiyonu düşürür.

Moringa Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Vitaminler: A, B1- tiamin, B2 – riboflavin, B5 – pantotenik, B6 – piridoksin, B9 – folatlar, C – askorbik, PP.

Makrobesinler: Potasyum – K, Kalsiyum – Ca, Magnezyum – Mg, Sodyum – Na, Phosphorus – Ph.

Mikrobesinler: Demir- Fe, Manganez- Mn, Bakır- Cu, Selenyum- Se, Çinko- Zn vb.

Moringa Çayının Faydaları

• Hücre hasarını önleyen maddeler içerir
• Vücudu güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır
• Kalp hastalıklarını önler ve kalp damarlarını güçlendirir
• Cildin gençliğini koruyan kollajen maddesini içerir
• Yüksek C vitamini içerdiğinden yaraların iyileşmesine ve hasar görmüş cildin yenilenmesine yardımcı olur
• Pürüzsüz ve güzel bir bronzluk sağlayan melanin üretimini teşvik eder
• Osteoporozu önler
• Kemikleri kuvvetlendirir
• Romatizmal artriti tedavi eden madde içerir
• Alerjik hastalıkları iyileştirir
• Ülseri iyileştirir
• Kansızlığı giderir
• Kan şekerini dengeler
• Tansiyonu dengeler
• Ruhsal durumu dengeler
• Depresyonu yenmeye yardımcı olur
• Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır
• Radyasyona ve kirliliğe karşı vücudu korur
• Yaşlanmayı yavaşlatır
• Vücudu toksinlerden arındırır

Moringa Çayı Nasıl Hazırlanır

1yemek kaşığı kurutulmuş moringa yapraklarının üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyulur 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür. Moringa çayının içme sıklığı hedeflerinize bağlıdır. Çay yemeklerden yarım saat önce içilir.

Moringa Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bitkiye özel alerjisi olanlara, hamilelere, küçük çocuklara tüketilmesi tavsiye edilmez.

One thought to “Moringa Çayının Faydaları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: