Skip to main content

Mursala Çayının Faydaları

Mursala Çayının Faydaları

Mursala Sideritis skardica isimli, “Kırmızı kitapta” yer alan, bitkiden hazırlanan bir çaydır. Mursala çayı – “Bulgar Viagrası” adı ile bilen sağlık için şifa kaynağı olan bir bitki çayıdır. Bu ismi çayın cinsel gücü artırma özellinden almaktadır. Bu çay bütün organları temizler, en çokta cinsel sorunları ortadan kaldırmak için içilir. Bu bitki deniz seviyesinden iki bin metre yükseklikte Pirinlerin güneyinde Bulgaristanın Rodop dağlarında yetiştirilir. Bu bitki yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Bitkinin nesli tükenmek üzereyken Bulgarlar onu koruma altına aldılar ve kendi ulusal hazinelerini kurtarmayı başardılar. Kaçak toplamayı önlemek için çok yıllık tarlaları silahlı muhafızlar korumaktadır. Buna rağmen ülkedeki kaçak çay toplanılması tam olarak önlenememiştir. Çayın toplanması ve satışı sadece bir hektar mahsul toplayıp yerine birkaç hektar ekenlere izin verilir. Bu bitki çayının satışı genelde Avrupa ülkelerine, Amerika ve Japonyaya yapılmaktadır.

Mursala çayı neredeyse her derde deva olarak kabul edilir. Bu çayın şifalı özellikleri daha eski yunanlılar tarafından biliniyordu. Bu çay ismini Bulgaristanın Mursel köyünden almaktadır. Bu köyün sakinleri uzun ömürlülükleri ile tanınmaktadırlar. Bu sırrı sürekli mursala çayını tüketmeleridir.

Antik çağlarda bu bitki çayını kesikleri ve bıçak yaralarını tedavi etmek için kullanırlardı. Bulgar çobanları savaş zamanları yanlarında hep mursala çayı ile dolu şişeler bulundururlardı. Mursala çayını Bulgaristandan ve ya güvenilir kaynaklardan almanız tavsiye edilir. Çay kokulara hassas olduğu için özel saklama şartlarına uyulmasında fayda vardır.

Mursala çayının bileşimi ve faydalı özellikleri

Bilim adamları bu çayın içeriğinde üç yüze yakın madde bulmuşlar. Mursala çayı eser elementler, mineraller ve flavonoidler ile bolluğundan vücudu temizlemeye yardımcı olur. Mursala çayının faydaları na bir göz atalım.

• saç ve tırnakların durumunu iyileştiren uçucu yağlar;
• İnsan ömrünü uzatan doğal antioksidanlar, nikotinik asit, A, E, C vitaminleri ve iyot;
• Bakır, çinko, kobalt, selenyum, potasyum ve magnezyum gibi diğer şifali maddeler.

Mursala çayı eski zamanlardan beri solunum yolu hastalıklar, üriner sistem ve prostatit tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çay nefes darlığı çeken insanlarda, boğaz mukoza zarının iltihabında, ve bronşit tüm çeşitleri üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır. Aynı zamanda miyokard enfarktüsüne karşı etkili bir alternatif tıp ilacıdır. Bu bitki çayı karaciğer ve böbrekleri olumlu etkiler, sindirimi kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir, üreme fonksiyonu üzerinde, sinir sistemini üzerinde ve endokrin sistem üzerinde olumlu etki yapar. Mursala çayının kan basıncını normalleştirdiği ve antianemik etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Mursala bitki çayı Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen antioksidan içerir. Bu çay ateroskleroz gelişimini engeller. Aynı zamanda vücuttan radyoaktif maddeleri çıkaran tanen maddesini içerir.

Bu mucizeli çay kadın organlarını gençleştirir. Bu içeceğin düzenli kullanımı rahim tonusunu artırır. Mursala çayı özellikle orta yaş ve üzeri insanlar için daha faydalıdır. Çay kuru yerde seramik, porselen, koyu renkli cam veya kil hava geçirmez kapta saklanmalıdır.

Mursala çayı nasıl hazırlanır?

Mursala çayını porselen veya seramik demlikte hazırlamanız tavsiye edilir. Demlemek için damacana suyu kullanmanız daha iyi olur. Bitkinin bir dalını 250 ml sıcak suda demleyin. Eğer ufaltılmış çay aldıysanız bir yemek kaşığı çayı 400-500 ml sıcak suda demleyin. Sıcak suyu bitkinin üzerine koyduktan sonra demliği iyice kapatın 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Çayı demlendikten hemen sonra içmeniz gerek. Demlendikten yarım saat sonra çay etkisini kaybeder. Çayın tadı size sert gelirse içine çiçek balı koyabilirsiniz. Şeker kullanmanız tavsiye edilmez. Şeker çayın tadını tamamen değiştirebilir. Çayın şifalı özelliklerinden yararlanabilmek için günde 1-2 bardaktan fazla içilmemelidir.

Mursala çayının zararları ve yan etkileri

Mursala çayı özellikle hamile kadınlara ve bitkiye özel alerjisi olanlara yasaktır. Başka bilinen yan etkisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: