Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

Nane çayı çok hoş kokulu, aromalı, güzel tadı ve serinletici etkisi olan bir içecektir. Nane bitkisi çayı serinletir, ferahlık verir ve sindirim sistemini olumlu etkiler. Bu bitki çayı aynı zamanda gerginliği aradan kaldırır, sakinleştirir ve sorunları unutmaya yardımcı olur. Nane çayının birçok şifalı özellikleri vardır. Bu çay susuzluğu giderir ve vücudu kuvvetlendirir.

Nane (Menta) – ballıbabagiller ailesinden olan faydalı bir bitkidir. Bitkinin faydalı özellikleri içerdiği mentofuran, eterler, fellandren, pinen, yasmon, piperiton, gibi maddeler tarafından belirlenir. Nane infüzyonu narin, hassas ve kolayca iltihaplanan ciltlere iyi gelir.

Nane, cilt hücrelerini ferahlatır, kaşıntı ve döküntüleri rahatlatır. Nanenin analjezik ve damar genişletici özellikleri vardır. Nane yağı birçok terapötik ilaçların bileşenidir: nane damlaları, mide hapları ve çeşitli merhemler. Nane astım hastalığında kullanılır, aşırı gazlanmayı giderir, sindirimi uyarır, mide bulantısını ortadan kaldırır ve safra söktürür.

Nane tentürleri sakinleştirici olarak, bronşlarda ve ak ciğerlerde olan iltihaplanma, kalp-damar hastalıkları ve jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Nane yapraklarından yapılıan kaynatmalar çeşitli iltihaplı süreçlerde ağız dezenfekte etmek için kullanılır. Ayrıca karın ağrısı, kalp ağrıları ve mide yanmasını rahatlatır. Nane suyu menopoz belirtilerii hafifletmek için iyi bir ilaçtır.

Nane Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Vitamin A, Vitammin B1 (thiamin), B2 vitamini (riboflavin), vitamin B3 (pantotenik), B6 vitamini (piridoksin), vitamin B9 (folik), vitamin C, vitamin, PP (niasin eşdeğeri); kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez.

Nane Çayının Faydaları

• Soğuk algınlığı hastalıkları tedavisine yardımcı olur
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Baş ağrısını geçirir
• Ateşi düşürür
• Yüksek tansiyonu düşürür
• İshali geçirir
• Bağırsak sorunlarını giderir
• Boğaz ağrılarına iyi gelir
• Kas ağrılarına iyi gelir
• Mide bulantısını geçirir
• Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır

Bu bitki çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız yeterli olur. Sonra süzün ve gün içinde küçük porsiyonlarla tüketin. İsteye göre bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.

Nane Çayının Zararlar ve Yan Etkileri

Düşük tansiyonlu insanlara, hamilelere ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu çay yasaktır.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: