Nar Çayının Faydaları

Nar Çayının Faydaları

Nar Çayının Faydaları

Bildiğimiz gibi, çeşitli meyveler vücudumuzun sağlıklı kalması için çok önemli vitamin ve mineral deposudur. Bunun için de her gün gerektiği kadar meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. Sağlık için birçok tüketmemiz gereken meyve vardır. Bu meyvelerden biri de nardır.
Narı hem taze, hem de çay olarak tüketebilirsiniz. Nar çayının en az taze meyvesi kadar faydası vardır. Nar çayını narın suyundan, narın çiçeklerinden, nar kabuğundan, nar yapraklarından ve nar çekirdeklerinden hazırlayabilirsiniz.

Nar çayını sevmekle beraber siz vücudunuzu С, В1, В2, В6, В15, РР, А vitaminleri ve manganez, fosfor, alüminyum, magnezyum, krom, kalsiyum, bakır ve başka önemli bileşimlerle depolayabilirsiniz.

Nar (Punica granatum) – kınagiller ailesinden olan bir meyve türüdür. Narın anavatanı İran olarak bilinmektedir. Nar büyük miktarda insan vücuduna gereken amino asit maddesini içerir. Nar antioksidan seviyesi yeşil çay, yaban mersini ve narenciye daha birkaç kat daha fazladır. Narda olan antioksidan seviyesi yeşil çay, narenciye ve yaban mersininden kat-kat fazladır. İshal, boğaz ağrısı, diş eti hastalığı tedavisi için nar kabuğu tentürü kullanılır.

Nar meyvelerinin düzenli tüketimi vücuttan radyasyonu çıkarır ve kanserli tümörlerin büyümesini engeller, ateroskleroz, anemi ve diyabeti önler, hormonal dengeyi düzene sokar. Nar tüketimi erkeklerde cinsel gücü artırır.

Nar suyu susuzluğu giderir, yüksek ateşi düşürür, bağışıklığı kuvvetlendirir ve öksürüğü kolaylaştırır. Ayrıca, nar suyu kalp-damar sistemi hastalıkları tedavisine yardımcı olur, yüksek tansiyonu düşürür. Nar suyu kadın sağlığı için de çok faydalıdır. Nar suyu adet ağrılarını azaltır, menopoz belirtilerini hafifletir, sakinleştirici etki yapar ve baş ağrısını geçirir.

Narın beyaz zarı da sağlık için çok faydalıdır. Nar zarını kurutup çaya karıştırabilirsiniz. Bu çay gerginliyi azaltır, sinirleri sakinleştirir ve uykuyu düzene sokar.

Yanıklarda, cilde, su ile eşit miktarda karıştırılan, nar suyunu sürüp ve yaranın üzerine ince rendelenmiş kabukları koyarak ağrıyı kesebilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş nar kabuğu bağırsak parazitlerini yok etmeye yardımcı olur.

Nar özünü kozmetik ürünlerin yapımında kullanırlar.

Tedavi amaçlı nar meyvesi, nar suyu, nar kabuğu, nar çekirdeği, nar yaprağı ve nar çiçeği kullanılmaktadır.

Nar Meyvesinin Kimyasal Bileşimi

PP, Beta-karotin, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (Folik asit), C, E (TE), PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; kalsiyum, magnezyum,sodyum, potasyum, fosfor; demir.

Nar Çayının Faydaları

• Karaciğer, böbrekler, eklem ve gözlerde oluşan iltihaplanmayı azaltır
• Kalp-damar sistemine olumlu etki yapar
• Mide-bağırsak sistemini olumlu etkiler
• İshali durdurur
• Bağışıklığı güçlendirir
• Hormon dengesini normalleştirir
• Stresi giderir
• Uykusuzluğa iyi gelir
• Sorunlu ciltleri temizler
• Saçları içten besler
• Patojenik organizmaların büyümesini azaltır
• Radyonüklidlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur
• Hafif idrar söktürücü etkiye sahiptir
• Safra söktürür
• Yaşlanmayı yavaşlatır
• Hafızayı kuvvetlendirir
• Gözleri kuvvetlendirir
• Toksin ve zehiri vücuttan atar
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Hemoglobin düzeylerini artırır

Nar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda da söylendiği gibi nar çayının birkaç tarifi vardır.

Nar suyundan hazırlanan çayın tarifi: bu çayı taze sıkılmış nar suyundan hazırlamanız daha sağlıklı olur. Eşit miktarda siyah, beyaz, yeşil ve ya sevdiğiniz herhangi bir bitki çayı ile nar suyunu karıştırın. Çayın şifalı özelliklerini artırmak için içine bal koya bilirsiniz.

Nar çekirdeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çekirdeğinin üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Çayı zevkinize göre şeker veya bal ile tatlandıra bilirsiniz.

Nar çiçeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş nar çiçeğiniz üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Arzuya göre içine nane, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Nar kabuğu ve nar yaprağı çayı da aynı tarifle hazırlanır.

Nar Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Narın kabuklarına dikkat! Nar kabukları az miktarda zehir içermektedir. Nar kabuğu çayının aşırı tüketimi bu yüzden zehirlenmeye neden olabilir. Bağırsak ve mide ülseri, gastrit, pankreatit hastalıkları olan insanlara, hamilelere, emziren annelere, bitkiye özel alerjisi olanlara ve küçük bebeklere nar çayını tüketmek tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: