Nilüfer Çiçeği Çayının Faydaları

Nilüfer Çiçeği Çayının Faydaları

Nilüfer Çiçeği Çayının Faydaları

Antik çağda nilüfer çiçeği çayı sadece kraliyet kanından olanların içeceği olarak bilinirdi. Nilüfer çiçeği veya diğer ismi ile lotus çiçeği çayı depresyonu giderir ve ruh halini yükseltir. Çay yapımında bitkinin yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Lotus çayının ferahlatıcı aroması ve güzel tadı vardır. Lotus çiçeği çayı bütün vücudu kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Bu bitki çayının yüksek oranda C vitamini ve aminoasit içeriğinden bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapar, vücudun içindeki birçok süreçleri normalleştirir, protein ve karbonhidrat metabolizmasını iyileştirir. Sıcak havalarda sadece 1 fincan nilüfer çiçeği çayı içmeniz vücut ısısını birkaç derece düşürerek cildinize ferahlık ve serinlik hissi verecektir.

Nilüfer (Nelumbo) – nilüfergiller ailesinden olan ve suda yetişen bir sarmaşık bitkisidir. Lotus yer yüzünün en eski çiçeklerindendir. Bitkinin anavatanı Kuzey Afrika olarak bilinmektedir. Onun ilk izleri 100 milyon yıl öncesine aittir. Lotus bitkisi koruma altına alınan bitki türlerindendir. O yüzden lotus yani nilüfer çiçeğinin toplanması yasaktır (yalnız üretim amaçlı özel ekilen türleri hariç).

Nilüfer çiçekleri sabah erkenden, güneş doğmadan toplanır. O saatlerde çiçekler daha aromalı olur. Nilüfer yani lotus yaprakları ve çiçekleri çay yapımında kullanılır. Lotus kökleri kurutulmuş, kızartılmış ve haşlanmış halde yenebilir. Lotus köklerinden un yapılır. Bitkinin yapraklarından çeşitli yemekler ve salata yapılır. Ayrıca bitkinin tohumları da yenebilir. Nilüfer kökleri idrar söktürücü, kanamayı durdurucu, ferahlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca lotus kökleri B1 vitamini eksikliğini giderir.

Bu bitkiden lotus yağı, tentürler ve kozmetik ürünler yapılır. Faydalı lotus tohumları ve yaprakları bağırsakları ve böbrekleri temizler, vücuda canlılık verir ve kan damarlarını genişletir. Lotus tohumları kahve üretiminde kullanılır.

Nilüfer Tohumlarının Kimyasal Bileşimi

Taze nilüfer tohumları A, riboflavin (B2), Tiamin (B1), piridoksin (B6), Pantotenik asit (B5), Folik asit (B9), PP (B3) vitaminleri; fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum; demir, çinko, manganez, bakır.

Nilüfer veya Lotus Çiçeği Çayının Faydaları

• Kanser tedavisine yardımcı olur
• İdrar söktürücü etkiye sahiptir
• İltihap önleyici etkiye sahiptir
• Ateş düşürücü özelliği ardır
• Metabolizmayı hızlandırır
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Kan şekerini dengeler
• Fazla kilolardan kurtulmak için içilir
• Sinirsel yorgunluğu giderir
• Uykusuzluğa iyi gelir
• Aritmi hastalığı tedavisinde kullanılır
• Hipertansiyon hastalığına iyi gelir

Lotus Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır

Nilüfer çiçeği çayından maksimum faydalanabilmek için bitkinin yapraklarını ve çiçeklerini karıştırarak demleyin. 2 çay kaşığı kurutulmuş bitkinin üzerine 500 ml henüz kaynamış su koyun ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve için. Günde 3 kere içebilirsiniz.

Nilüfer Çiçeği Çayinin Zararlari Ve Yan Etkileri

Lotus çiçeği çayının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedbir amaçlı hamile kadınların, küçük çocukların ve bitkiye özel alerjisi olanların tüketmesi tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: