Skip to main content

Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptüs çayı yaprak dökmeyen bir ağacın yapraklarından hazırlanan mükemmel bir anti-bakteriyel içecektir. Bronşlarda mukus oluşumunu engeller. Günde bir fincan okaliptus çayı mevsimsel soğuk algınlığı veya grip hastalığına iyi gelir. Okaliptus bitki çayı Staphylococcus aureus ve ascomycetes parazitlerine karşı etkili ilaçtır.

Okaliptus (Eucalýptus) – mersingiller ailesinden olandan yaprak dökmeyen ağaç türüdür. Anavatanı Avustralya olarak bilinmektedir. Okaliptus yer yüzünde en hızlı büyüyen ağaç türüdür. Dünyada subtropikal her bölgede yetişir. Boyu 100 metreden yüksek olabiliyor.

Okaliptüs bitkisi antiseptik, antiviral, antifungal ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Tedavi amaçlı okaliptus yapraklarından hazırlanan uçucu yağlar, okaliptus çayı ve okaliptus tentürü ve delmesi kullanılır.

Okaliptus Yapraklarının Kimyasal Bileşimi

okaliptüs yağı; taninler; asitler (sinamik, kumarik); flavonoidler; kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, bakır, kobalt, silisyum, nikel, bor ve diğerleri.

Okaliptus Çayının Faydaları

• Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır
• Bağışıklığı güçlendirir
• Ağız kokusunu giderir
• Kan şekerini dengeler
• Eklem ve kas ağrılarını giderir
• Yanık yaralarına sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırıyor

Okaliptus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Okaliptus bitki çayının tarifi çok basittir. ½ çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve 10-15 demlenmeye bırakın. Sonra süzün. Günde 2 fincan içilir. Eğer çayı taze yapraklardan demlemek isterseniz bir tane yaprağı küçültüp üzerine bir bardak henüz kaynamış su koyun ve 4-6 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve içine bal veya şeker koyun. Bu çayı sıcak şekilde küçük yudumlarla için.

Okaliptus Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Okaliptus çayının yan etkileri çok az görülmektedir. Olası zehirlenme ihtimali kusma, mide bulantısı ve ishal ile bilinir. Ayrıca hamileler, emziren anneler, küçük çocuklar, düşük veya yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer iltihaplanması olanlara bu çay yasaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: