Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptüs çayı yaprak dökmeyen bir ağacın yapraklarından hazırlanan mükemmel bir anti-bakteriyel içecektir. Bronşlarda mukus oluşumunu engeller. Günde bir fincan okaliptus çayı mevsimsel soğuk algınlığı veya grip hastalığına iyi gelir. Okaliptus bitki çayı Staphylococcus aureus ve ascomycetes parazitlerine karşı etkili ilaçtır.

Okaliptus (Eucalýptus) – mersingiller ailesinden olandan yaprak dökmeyen ağaç türüdür. Anavatanı Avustralya olarak bilinmektedir. Okaliptus yer yüzünde en hızlı büyüyen ağaç türüdür. Dünyada subtropikal her bölgede yetişir. Boyu 100 metreden yüksek olabiliyor.

Okaliptüs bitkisi antiseptik, antiviral, antifungal ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Tedavi amaçlı okaliptus yapraklarından hazırlanan uçucu yağlar, okaliptus çayı ve okaliptus tentürü ve delmesi kullanılır.

Okaliptus Yapraklarının Kimyasal Bileşimi

okaliptüs yağı; taninler; asitler (sinamik, kumarik); flavonoidler; kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, bakır, kobalt, silisyum, nikel, bor ve diğerleri.

Okaliptus Çayının Faydaları

• Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır
• Bağışıklığı güçlendirir
• Ağız kokusunu giderir
• Kan şekerini dengeler
• Eklem ve kas ağrılarını giderir
• Yanık yaralarına sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırıyor

Okaliptus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Okaliptus bitki çayının tarifi çok basittir. ½ çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve 10-15 demlenmeye bırakın. Sonra süzün. Günde 2 fincan içilir. Eğer çayı taze yapraklardan demlemek isterseniz bir tane yaprağı küçültüp üzerine bir bardak henüz kaynamış su koyun ve 4-6 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve içine bal veya şeker koyun. Bu çayı sıcak şekilde küçük yudumlarla için.

Okaliptus Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Okaliptus çayının yan etkileri çok az görülmektedir. Olası zehirlenme ihtimali kusma, mide bulantısı ve ishal ile bilinir. Ayrıca hamileler, emziren anneler, küçük çocuklar, düşük veya yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer iltihaplanması olanlara bu çay yasaktır.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: