Skip to main content

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğü hepimiz iyi biliriz. Her birimiz en azından birkaç kere üşütmüş ve öksürüğün ne kadar ağrılı olduğunu anlamışızdır. Tabi, öksürük dediğimize ilk akla gelen neden soğuk algınlığı olabilir. Bu her zaman böyle değildir. Öksürük – bir dizi faktöre karşı bir tepki de olabilir. Öksürük aralıklı, sürekli, kuru, ıslak ve paroksismal olur.

Öksürüğe sebep olabilecek faktörler:

• Ev tozları
• Hava kirliliği;
• Bitkilerin bahar çiçeklenmesine ve diğer alerjenlere karşı bir alerjik reaksiyon
• Hayvan tüyü
• Mevsimsel iklim değişikliği
• Viral enfeksiyon
• Sigara

Öksürüğe İyi gelen Bitki Çayı Tarifleri

Meyan Kökü Çayı

Emaye küçük bir tencerede 1 yemek kaşığı öğütülmüş meyan kökünü ve 500 ml suyu iyice karıştırın ve kısık ateşte 10 dakika kaynatın. İçmeden önce çayı süzün. Günde 1 kere sıcak olar içilir. Bu bitki çayını 4 aydan fazla içmek tavsiye edilmez. Çayın artanına meyve parçaları karıştırıp çocuklar için dondurma yapabilirsiniz.

Kırmızı Yonca Çayı

4-6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alın ve üzerine ¼ litre henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bir az ılıdıktan sonra balla tatlandırın (arzuya göre). Günde 2-3 fincan içilir.

Dut Yaprağı Çayı

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Ihlamur Çayı

Ihlamur bitki çayının yapılması için özel bir demleme yöntemi yoktur. Demlemesi çok kolaydır. Sadece ıhlamur çayını porselen veya seramik kaplarda demlenmesine dikkat edilmelidir. Önce demliğin içinde kaynar su gezdirip dökün. Sonra demliğe 1 tepeleme kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml su ilave edin. Demliğin kapağını iyice kapatın ve temiz bir havluyla sarıp 20 dakika demlenmeye bırakın. Hazır çayı sade ve ya bal, limon ilave ederek de içebilirsiniz. Günde birkaç kere istediğiniz saatte içe bilirsiniz. Balsız içildiği zaman vücuttaki fazla yağları yakmaya da yardımcı olur.

Kırkkilit Otu Çayı

Bu çayın hazırlanması için damacana suyu kullanmanız daha iyi olacaktır. 300 ml suyu kaynatın ve içine 2 yemek kaşığı otu ilave edin. 2-3 dakika daha kaynatmaya devam edin. Sonra kapağını kapatın ve 2-3 saat demlenmeye bırakın. Her sefer taze hazırlanır. Demlendikten sonra süzün. Yetişkin bir insan için günlük doz 600 ml (3 su bardağı). İçtiğiniz ilk gün faydasını his edeceksiniz.

Sarımsak Çayı

Sarımsak çayının tarifi 1 litre suyu kaynatın ve içine 4-5 diş küçük-küçük doğranmış sarımsağı ve 1 limonun suyunu ilave ederek hazırlanır. Hiç bekletmeden içmeye başlaya bilirsiniz. Gün içinde çayın hepsini bitirmeniz gerek. Sarımsak çayını soğuk veya sıcak içebilirsiniz. Limon suyu bu çayın tadını daha hoş yapar. Sarımsak çayını içmeden önce ısıta bilirsiniz (kaynatmamaya dikkat edin).
İçine isteğe göre bal da koyabilirsiniz.

Gülhatmi Çayı

Bu çay tarifi bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanıyor. 1 litre kaynar suyun içine 2 yemek kaşığı çiçeği koyun. Demlenmesi için kaynatmaya gerek yok. Demlenmesi için havluya sarıp 20 dakika bekletin. Sonra 200 ml bardağın yarısına kadar bu demlemeden koyun, bardağın geri kalan kısmını su ile doldurun. Çayı isteğe göre bal ve ya şeker ile tatlandıra bilirsiniz. Normal çay gibi günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Kekik Çayı

1 tepeleme tatlı kaşığının üzerine ¼ litre kaynar su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde ılık şekilde 3 fincan için. 2 hafta için ve 2 ay ara verin. Sonra gerek varsa tekrarlayın. Öksürük zamanı içine bal da koya bilirsiniz.

Papatya Çayı

2, tepeleme, tatlı kaşığı kuru papatyanın üzerine 200 ml (bir su bardağı) kaynar su koyun ve üstünü kapatın. 20-30 dakika beklettikten sonra çay demlenir ve hazırlanır. Papatya çayı sabah ve akşam soğuk olarak içilir.

Zencefil Çayı

2-3 sm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: