Skip to main content

Oolong Çayının Faydaları

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı aynı yeşil ve siyah çaylar gibi camellia sinensis (cin camelliyası) bitkisinden üretiliyor. Bu çayların bir birinden farkı işlem şeklidir. Ollong çayı bitkinin en büyük yapraklarından ve tomurcuklarından yapılır. Yapılması diğer çaylardan daha zor olduğu ve daha faydalı olduğu için fiyatı da yüksektir. Oolong çayının farklı aroma ve tatlarda olan çeşitleri de vardır. Mesela, tatlı, meyveli ve ağaçsı. Oolong çayı oldukça faydalı içecektir. İçerdiği antioksidanlar kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Yarı-fermente oolong taze yeşil çay lezzetini korur. Bu çayı bir kere içen onun güzel tadını bir daha unutmayacaktır.

Camellia sinensis – çaygiller ailesinden olandan her zaman yeşil çok yıllık bir çalıdır. Bitkinin anavatanı Japonya ve Cin olarak bilinmektedir. Bitkinin koyu yeşil yaprakları ve güle benzeyen çiçekleri var. En çok bilinen isimleri cin kameliyası, çay kameliyası, çay, çay çalısıdır. Camellia sinensis dekorativ ev bitkisi olarak da yaygın kullanılmaktadır. Bitkinin boyu türünden asılı olarak 2-20 metre aralarında değişmektedir. Çiçeklerinin rengi açık kırmızı ve beyaz olur. Çiçekleme dönemi son bahar sonlarından ilk bahara kadardır. Bitkiden çeşitli çaylar üretilmektedir. Onlardan en faydalısı ve pahalısı oolong çayıdır. Yapımı zor olan ve diğer çaylardan farklı olarak tazeliğini yaklaşık 1 sene koruyan sağlık için oldukça faydalı içecektir.

Bitkinin bilinen yaklaşık 300 türü vardır. Bu bitkiden yalnız çeşitli çay türleri hazırlanır. Faydasından demleyip içtiğinizde yararlanırsınız. Gıda ve ilaç tedavi amaçlı bitkinin yaprakları kullanılır. Çeşitli işlemlerden geçen çay yaprakları yeşil, siyah, beyaz ve kırmızı renklerde olur. içlerinde en faydalısı yeşil çaydır.
Bitkinin yaprakları ve diğer kısımları zehirli değildir. Ama onun aşırı tüketimi bazı hastalıkları tetikler. Bunun için kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. İçerdiği florin maddesi sayesinde dişleri çürüme tehlikesinden korur.

Camellia Sinensis Bitkisini Kimyasal Bileşimi

Tanenler (polifenoller), alkaloidler; organik asitler, lipidler, klorofil; mineral tuzlar, uçucu maddeler; amino asit; kafein, teobromin ve teofilin.

Oolong Çayının Faydaları

• Kan damarlarının fibröz doku duvarlarını güçlendirir
• Tromboflebiti önler
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Susuzluğu giderir
• Dişleri güçlendirir
• Vücuda canlılık verir
• Vücudun yaşlanmasını yavaşlatır
• Ateroskleroz ile mücadelede yardımcı olur
• Yoğun plaklar şeklinde olan kolersterol tabakasını eritir
• Kalp-damar sistemini ve kanı olumlu etkiler
• Trigliseritlerin çıkarılmansa yardımcı olur
• Sindirim sistemini uyarır

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıklarda demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çayanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.

Bir çaydanlığın içine 2 çay kaşığı oolong koyun. Üzerine kaynar su dökün (150-200 ml). Kapağı kapatıp çaydanlığı iyice çalkalayın. Sonra içindeki suyu lavaboya boşaltın. Bu çay yaprakları tozunun yıkanmasıdır. Yaprakları yıkandıktan sonra bir az havalandırın. Üzerine tekrar 200 ml kaynar su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra çaydanlıktaki çayın hepsini başka bir kaba boşaltın. Bu işlemin amacı içilecek çayın aynı demde olmasıdır. Bu çay ılık içildiği zaman tadı anlaşılır. Tatlandırmadan içilir. Oolong çayı küçük çay kaselerinde içilir.

Demlikte kalan çay taneleri 7 kere daha aynı şekilde demlenilir. Her seferinde de 10 dakika süre demlenmesi için yeterli olacaktır. Çayın gerçek tadı 3 demleme çıkar. Oolong çayını günde birkaç kere içe bilirsiniz.

Oolong Çayının Zararları Ve Yan Etkileri

Tansiyonu yükselttiği için hipertansiyonlu insanlara yasaktır; uykuyu kaçırır; hamilelerde düşük riskini oluşturur.

One thought to “Oolong Çayının Faydaları”

  1. Gerçekten faydalı bir cay, böyle bir sayfa hazırlandığı için site sahiplerine de teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: