Skip to main content

Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının tedavi edici özelliği oldukça fazladır, bunun için de geleneksel ve alternatif tıp tarafından çok sık kullanılmaktadır. papatya çayının yapılışı ve tarifi kolaydır. Onun bir anti-inflamatuar, büzücü ve antibakteriyel etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Papatya (Anthemis nobilis) – Asterales ailesine ait, yoğun kokusu olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Dik çok dallı sapa sahip olan papatyanın uzunluğu genelde 30 sm kadar ulaşa biliyor. Papatya yaprağı uzun ve tüysüzdür. Papatya çiçeği sepet şeklinde bir araya toplanır. Papatya çiçeğinin yaprakları beyaz merkezi sarı renktir. Papatyanın çiçeklenme zamanı – yaz ortasından eylül ayına kadardır.

Papatya tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılan kısmı çiçekleridir. Papatya faydalı özelliklerini içerdiği zengin ve şifalı bileşimine borçludur (proteinler, sakızlar, yapışkan sıvılar, acılığı, uçucu yağlar ve diğer maddeler). Uçucu yağın içeriğinde olan azulen (hamazulen) maddesinin anti-inflamatuar özellikleri vardır. Papatyanın faydalı özellikleri bir çok hastalığa şifa kaynağı olduğundan alternatif tıpta daha sık kullanılmasına sebep olmuştur.

Papatyanın ağız boşluğunu dezenfekte edici ve iltihap giderici fonksiyonu vardır. Anti-inflamatuar ve antispazmodik özelliğinden dolayı papatya sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda papatya bir safra söktürücüdür. Papatyadan hazırlanan çeşitli bitkisel ilaçlar; mide ülseri, bağırsak spazmları, Jinjivit, periodontal hastalık, stomatit, tonsillit, boğaz ağrısı, bronşit, larenjit, pnömoni, öksürük, piyelonefrit, kronik sistit, egzema, ürtiker, iyileşmeyen yaralar, yanıklar, böcek ısırıkları, uçuk hastalıklarını, geleneksel ve alternatif tıp tarafından, tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Kimyasal bileşimi?

Nikotin, salisilik, askorbik asitler, fitosterol, kolin, sakız, uçucu yağ (örneğin, Bisabolol ve oksit gibi 40’dan fazla bileşenleri içeren, chamazulene vb), tanenler, dioksikumarin, katı yağlar, mumlar, şeker, glikoz, umbeliferon, gliseritler, yağlı asitler, pektinler, yapışkan sıvılar.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı neye iyi gelir? mükemmel sakinleştirici özellikleri vardır. papatya çayı uyku getirmesinde işe yarar, Küçük dozlarda kullanıldığında stresi giderir. Yüksek dozlarda ise uyku süresini uzatır. En önemlisi, papatya çayı, bitkisi ile aynı tedavi edici özelliklere sahiptir.

• Mide ülserini iyileştirir
• Onikiparmak bağırsak hastalıklarında kullanılır
• Bağırsak mikroflorası bozukluklarını onarır
• Antikonvülsan etkiye sahiptir
• Safra söktürücüdür
• Böbrek taşlarının oluşumunu engeller
• Analjezik (ağrı kesici) ve antimikrobiyal etkiye sahiptir
• Soğuk algınlığı zamanı mükemmel terleticidir
• Göz enfeksiyonlarında kullanılır
• Adet zamanı spazmı ve ağrıyı gidermek için kullanılır
• Öksürüğe iyi gelir

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 tepeleme, tatlı kaşığı kuru papatyanın üzerine 200 ml (bir su bardağı) kaynar su koyun ve üstünü kapatın. 20-30 dakika beklettikten sonra çay demlenir ve hazırlanır. Papatya çayı sabah ve akşam soğuk olarak içilir.

Papatya Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Papatya çayı hamileler dikkatli kullanılmalıdır. Aşırı tüketimi düşük ve erken doğuma sebep olabilir. Bu çayın ishal edici özelliği de vardır. Yanlış tüketildiği zaman mide bulantısı, baş ağrıları ve baş dönmeleri mümkündür. Bitki tozlarına alerjisi olan insanlara da dikkatli kullanmaları tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: