Skip to main content

Portakal Çayının Faydaları

Portakal Çayının Faydaları

Portakal çayı C vitamini ile zengin ve hoş aromalı bir içecektir. Bu çay aynı zaman hem keyif verir hem de fayda sağlar. Portakal çayı canlılık verir, morali düzeltir, gücü geri getirir. Portakal çayı enfeksiyon hastalıklarını önler, vücudun erken yaşlanmaya karşı mücadele etmesine yardımcı olur ve b. faydalar sağlar. Bu çay antioksidanlarla zengin bir içecektir.

Portakal (Citrus sinensis) – Turunçgiller ailesinden olan bir kış meyvesidir. Portakal yaprak dökmeyen meyve ağacıdır. Portakal ülkemize ilk Hindistan’dan gelmiştir. Portakalın yaklaşık 75-80 yıl ömrü vardır.

Herkesin bildiği gibi portakal sağlık için çok önemli olan C vitamini deposudur. Özellikle kış aylarında, havaların soğumasıyla birlikte gelen hastalıklara karşı çok iyi korumadır portakal. İster meyvesi ister kabukları hepsi şifa kaynağıdır.

Portakal doğal antibiyotiktir. Portakal ve portakal suyunun düzenli tüketimi önemli ölçüde kabızlık olasılığını azaltır ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Portakal suyu akciğer ve karaciğer hastalığı olan kişiler için önerilir, anti-enflamatuar ve anti-mikrobik etkiye sahiptir, metabolizmayı iyileştirir, şeker hastalarına fayda sağlar, beriberi, yorgunluk ve güç kaybına iyi geir. Ayrıca portakal suyu kansızlık, eklem hastalıkları ve diğer birçok hastalıkların tedavisinde kullanılır. En önemlisi, portakal suyu kötü huylu oluşumların tedaisinde olumlu sonuçlar göstermektedir.

Kırmızı portakallar yağlanmayla mücadele etmeye yardımcı oluyor. Portakallar vücudun genel sağlığı için önemli besindir. Ayrıca endokrin, kardiyovasküler ve sinir sistemlerini de olumlu etkiler. Apse ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Portakal sakinleştirici etkiye sahiptir, sinirleri kuvvetlendirir ve merkezi sinir sistemi üzerinde faydalı etki yapar. Portakal metabolizma, hipovitaminoz, karaciğer, kalp-damar ve b. hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bu güzel meyveden reçel, çay, portakal suyu, tentür, kürler ve portakal yağı hazırlanmaktadır.
Portakalı kozmetik ürünlerde de kullanırlar. Alternatif tıpta portakal meyvesi, portakal kabuğu, portakal suyu, portakal yağı ve portakal çayı kullanılır.

Portakalın Kimyasal Bileşimi

PP, Beta-karoten, A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), H (biotin), PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, iyot, pirinç, manganez, fluor, bor, kobalt ve b.

Portakal Çayının Faydaları

• Yaşlanmayı yavaşlatır
• Kanserli hücrelerin oluşumunu engeller
• Depresyonu geçirir
• Bağışıklığı güçlendirir
• Soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına iyi gelir
• Vücudu zehirli maddeler ve toksinlerden temizler

Portakal Çayı Nasıl Hazırlanır?

Portakal çayının birkaç tarifi vardır:

Klasik portakal çayı

Demliğin içine 5 tatlı kaşığı siyah ve ya yeşil çay koyun ve üzerine henüz kaynamış su koyun. 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Sonra portakalları dilimleyin ve fincanınızın içindeki çayın içine koyun.

Portakal kabuğu çayı

Bir orta boy portakalın suyunu sıkın ve kabuğunu rendeleyin. Rendelenmiş kabukların üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve kaynatın. Demliğe 2 yemek kaşığı siyah ve ya yeşil çay koyun ve üzerine kaynayan portakal kabuğu suyunu koyun ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Bir fincan cayın içine bir yemek kaşığı portakal suyu koyarak içebilirsiniz.

Naneli portakal çayı

Demlikte yaklaşık 5 tatlı kaşığı siyah çayı demleyin. İçine doğranmış portakal kabuğu ve 10-15 nane yaprağı koyun. Demliğin kapağını sıkıca kapatın ve 15 dakikalığına demlenmeye bırakın. Servis ederken fincanın içine birer portakal dilimi koyabilirsiniz.

Karanfilli portakal çayı

Bir portakalın kabuğunu rendeleyin. 4 tatlı kaşığı siyah çayı, rendelenmiş portakal kabuğunu ve 4 adet karanfili demliğe koyun ve üzerine yeterince henüz kaynamış su koyun. 10-15 dakika demlenmeye bırakın.

Portakal Çayının Zararları ve Etkisi

Portakala karşı alerjisi olanlar bu çayı içmemeli. Mide ve bağırsak ülseri olan insanlar günde 300 ml fazla portakal çayı tüketmemelidir. Sağlıklı insanlar günde 600 ml portakal çayı içebilir. Fazlası böbrek ve karaciğere zarar verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: