Skip to main content

Ramazanda Susuzluğa Karşı Bitki Çayları

Oolong Çayı

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıklarda demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çayanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.
Bir çaydanlığın içine 2 çay kaşığı oolong koyun. Üzerine kaynar su dökün (150-200 ml). Kapağı kapatıp çaydanlığı iyice çalkalayın. Sonra içindeki suyu lavaboya boşaltın. Bu çay yaprakları tozunun yıkanmasıdır. Yaprakları yıkandıktan sonra bir az havalandırın. Üzerine tekrar 200 ml kaynar su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra çaydanlıktaki çayın hepsini başka bir kaba boşaltın. Bu işlemin amacı içilecek çayın aynı demde olmasıdır. Bu çay ılık içildiği zaman tadı anlaşılır. Tatlandırmadan içilir. Oolong çayı küçük çay kaselerinde içilir.

Demlikte kalan çay taneleri 7 kere daha aynı şekilde demlenilir. Her seferinde de 10 dakika süre demlenmesi için yeterli olacaktır. Çayın gerçek tadı 3 demleme çıkar. Oolong çayını günde birkaç kere içe bilirsiniz.

Mate Çayı

Mate çayı bildiğimiz çay bardaklarında içilmez. Mati adlı kabak türünden yapılan özel geleneksel kaplarda ve hafif eğik, bambilyu adlanan, metal pipet ile içilir. Kabaktan yapılan kapların çeşitli boyutları olur. Tercihe göre çay küçük veya büyük kapta demlenebilir.

Mate Çayının Tarifi : kabın ¼ kısmını kaplayacak kadar kurutulmuş mate yaprağı koyulur. Sonra kap hafif eğilerek demin üzerine çayı ıslatacak kadar su dökülür. 3 dakika suyun yapraklar tarafından tamamen emilmesi beklenir. Sonra kabın içine metal pipet koyulur, üst deliği parmak ucuyla kapatılarak, kaynar su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Faydalı özelliklerinin kaybolmaması ve tadının bozulmaması için suyun sıcaklığı 70-80 derece olmalıdır. 2 dakika sonra çay hazırdır. Günde 2-3 kereden fazla içilmemelidir.

Kabaktan hazırlanan özel kaplardan bulamazsanız, o zaman çay tarifi farklı olur. 1 litre kaynar suyun (80 derece) içine 5 yemek kaşığı mate koyun. 10 dakika demlenme bırakın. Sonra süzekten geçirin ve için. Günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Yasemin Çayı

Yasemin çayını maksimum iyi demlemek için önce demliğin içini henüz kaynamış suyla çalkalayın. Ama çayın üzerine aşırı kaynar su koymayın. Bu çayın yasemin tadını bozabilir. Suyun sıcaklığı 80-85 derecen fazla olmamalıdır. Çay damacana suyundan hazırlansa daha iyi olur. Bu çayın tadının daha güzel olmasını sağlar. Yasemin çayı aynı demden birkaç kere tekrar demlenebilir. 3 gr çayın üzerine 150 ml gereken sıcaklıkta suyu koyun ve ilk sefer için 3 dakika demlenmeye bırakın. Tekrar demlemelerde her seferinde süreyi 30-40 saniye daha artırın. Çay tekrar olarak 3-4 kere demlenebilir. Çayın kaliteli olması için güvenilir kaynaklardan almanız tavsiye edilir.

Nane Çayı

Bu bitki çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız yeterli olur. Sonra süzün ve gün içinde küçük porsiyonlarla tüketin. İsteye göre bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: