Romatizma Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Romatizma Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Romatizma Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Romatizma ağrılarına en iyi gelen bitki çaylarından biri deniz topalak çayıdır. Deniz topalak bitkisi romatizmadan başka lokomotor sistem ve başka bir sıra hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitki vitamin ve mineral bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Günümüzde tedavi amaçlı deniz topalak meyvesi, deniz topalak suyu, deniz topalak yağı, deniz topalak tentürü, deniz topalak yaprakları vb.

Deniz Topalak Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 yemek kaşığı kurutulmuş ve ufaltılmış deniz topalak yaprağının üzerine 1 su bardağı soğuk su koyun (damacana veya arıtma suyu) ve 10-15 dakika kaynatın. Sonra çayın altını kapatın ve üzerine 200 ml tamamlayana kadar kaynamış ve soğutulmuş su koyun. Çayı süzün ve günde iki kere yemekten yarım saat önce 100 ml için.
Romatizma ağrılarını dindirmek için altın çilek çayını da deneyebilirsiniz.

Altın Çilek Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitki çayının birkaç tarifi vardır. Bu tarif altın çilek meyvelerinden hazırlanmaktadır. 0,5 litre suyun içine 20 gr kurutulmuş meyve koyun ve 10-15 dakika kısık ateşte pişirin. Sonra 1 saat demlenmek için bir kenara bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Günde 4 kere su bardağının ¼ kısmı olarak yemekten yarım saat önce içiniz.
Maydanoz bitkisi de romatizma tedavisine yardımcı olan bitkilerdendir.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz çayı tarifi: porselen veya cam demliğe bir tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz koyun ve üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun. Maydanoz çayı 5-6 dakika demlendikten sonra onu süze bilirsiniz. Çayın tadı bir az acı gele bilir. Tadını bastırmak için içine birkaç damla limon suyu, şeker veya bal koya bilirsiniz. 5-6 dakika demlenen çay sizin için koyu gelirse 2-3 dakika demlemeyi deneye bilirsiniz. Çayı günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır.

Isırgan otu artrit ve romatizma hastalıkları tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

4 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve kısık ateşte yarım dakika kaynatın. Çayı yarım dakikadan fazla kaynatırsanız bitki içerdiği faydalı maddeleri kaybeder. Demlendikten sonra çayı süzün ve günde 2 bardak içmeye dikkat edin.

Romatizma tedavisinde ceviz yaprağını da kullanabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı kurutulmuş ve küçük parçalara ayrılmış ceviz yaprağının üzerine 250 ml soğuk su koyun ve 3-5 dakika kaynatın. Sonra süzün ve günde 2-3 fincan için. Gargara ve göz banyosu için ceviz yaprağı çayı ve papatya çayını eşit miktarda karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kuşkonmaz Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

En iyi kuşkonmaz otu çayı bitkinin kurutulmuş köklerinden hazırlanır. 2 çay kaşığı otun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 kere yemekten yarım saat önce içilir.

Huş Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın hazırlanması çok kolaydır. Huş çayını hazırlamak için size 2 çay kaşığı küçük parçalara ayrılmış huş yaprağı gerekecek. Yaprakların üzerine bir su bardağı kaynar su dökülür ve 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra çayı süzün ve günde 4-5 kere için. Çayın tadı size hoş gelmeyebilir, bunun için içine bir az çiçek balı koyabilirsiniz.
Huş çayı yalnız yapraklarından değil, ağacın üzerinde yetişen mantardan da hazırlanabilir. Bu çay da bir başka şifa kaynağıdır.

Çoban Çantası Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitki çayının hazırlanması ve tarifi oldukça kolaydır. Çoban çantası çayını hazırlamak için 2 tatlı kaşığı kurutulmuş otun üzerine bir su bardağı kaynar su koymanız yeterli olacaktır. Sonra demliğin kapağını iyice kapatın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve günde 2 bardak yemekten yarım saat önce sıcak için.

Çilek Çayı Nasıl Yapılır

Çeşitli çilek çayı tarifleri vardır. Çilek çayı hem yapraklarının hem de meyvelerin demlenme sinden hazırlanır. Her ikisini karıştırarak ta hazırlaya bilirsiniz. Meyvelerinden hazırlanan çayın tarifi: 2 yemek kaşığı kurutulmuş meyvelerin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Yapraklarından hazırlanan çayın tarifi: 1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek yapraklarının üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 1 saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Hem yapraklarından hem de meyvelerinden hazırlanan çayın tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek yaprağı ile 1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek meyvesinin üzerine 1 su bardağı kaynar su döküp 15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Sonra çayı tatlandırmak için şeker veya bal kullana bilirsiniz. Bu çaydan istediğiniz vakit istediğiniz kadar içe bilirsiniz.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

1 tepeleme tatlı kaşığının üzerine ¼ litre kaynar su koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde ılık şekilde 3 fincan için. 2 hafta için ve 2 ay ara verin. Sonra gerek varsa tekrarlayın. Öksürük zamanı içine bal da koya bilirsiniz.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: