Skip to main content

Saç Dökülmesini Engelleyen Bitki Çayları

Saç Dökülmesini Engelleyen Bitki Çayları

Günde 100 saç teli kaybı normal bir haldir. Saç dökülmesinin olup olmadığını çok basit bir yöntemle öğrenebilirsiniz. Bunun için elinize bir tutam saçı alın ve çekin.

Neticede elinize iki saç telinden fazlası kalırsa bu tehlike var demektir. Beklemeden saç dökülmesinin karşısını almanız gerek.

Saç dökülmesine hem dış hem de iç faktörler neden olabilir. Dış faktörler: yanlış beslenme, stres, ani kilo kaybı, sıcaklık değişimleri ve b. İç faktörler: genetik, ilaçların yan etkisi, sigara, alkol, hormon bozukluğu, hamilelik, kürtaj ve b.

C, B5, B6, PP vitaminleri; demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum eksikliği de saç köklerinin durumunu kötü etkilemektedir.

Bitkiler saç dökülmesine karşı etkili ilaç olarak kanıtlanmıştır. Saçları kuvvetlendirmek için bitkisel kozmetik ürünleri kullanabilir veya ev yapımı ürünler hazırlayabilirsiniz. Evde bitkisel şampuanlar, kremler, sabunlar, losyonlar, maskeler ve b. ürünler yapa bilirsiniz.

Sizin için inanılmaz olabilir ama bitkisel çaylar da saç dökülmesini engelleyebilir. Bazı çayları hem içe, hem de saç diplerine sürebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Dulavratotu Çayı

Dulavratotu çayın tarifi. 2 yemek kaşığı dulavratotunun üzerine 2 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve kısık ateşte yarım saat kaynatın. Sonra çayın soğumasını bekleyin. Çay soğuduktan sonra kullanıma hazırdır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra en sonda dulavratotu çayı ile durulayın. Bu çayı saçlarınıza haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Siyah Çay

1 yemek kaşığı çayın üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış çay koyun ve 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Süzdüğünüz çayı sıcak şekilde saç diplerine masaj yaparak iyice sürün. Çayı saçlarınızdan yıkamaya gerek yok. Bu yöntemi haftada 3 kere uygulamanızda fayda var.

Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Çay

Yeşil çay vücudumuz için çok gerekli olan, antioksidan bakımından zengin bir çay bitkisidir. Antioksidanlar kafa derisinin kan dolaşımını da dahil olmak üzere bütün metabolik süreçlerin iyileştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, yeşil çay, saç dökülmesini durur, onların daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Düzenli yeşil çay kullanarak kısa sürede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Bu bitki çayının yeşil renkte ve yetirince faydalı olması için doğru demlenmesine dikkat edilmelidir. Siyah çaydan farklı olarak yeşil çayı birkaç kere demleye bilirsiniz. Yeşil çayı demlemek için cam veya porselen demlik kullanın. Çayı demlemeden önce demliğin içinde sıcak su gezdirin ve dökün. Yeşil çayı damacana suyu ile delmeniz daha faydalı olur. Bir yemek kaşığı yeşil çayın üzerine 60-80 derece 250 ml sıcak su koyun ve 30 saniye demlenmeye bırakın. İlk demlenen çayın suyunu dökün. İkinci ve üçüncü demlemenin süresini 30 saniye ile 1 dakika arasında yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: