Skip to main content

Safran Çayının Faydaları

Safran Çayının Faydaları

Safran dünyanın en pahalı bitkilerinden biridir. Safran bitkisi çok şifalıdır. Bu mucizevi bitki çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Safran bitkisini dünyanın farklı köşelerinde mutfak, alternatif ve geleneksel tıpta geniş olarak kullanılır. Bu inanılmaz ola bilir, ama bilim adamları tarafından safran bitkisinin birçok ağır hastalıkları %80 iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Safran (Crocus sativus) – süsengiller ailesinden olan çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Safran günümüzde birçok ülkede üretilmektedir. Ülkemizde safran bitkisi Safranbolu’da yetiştirilmektedir. Safran bitkisinin anavatanı Güneybatı Asya olarak bilinmektedir. Safran ilkbahar ve son baharda çiçek açar. Safran dünyanın en pahalı baharatıdır. Safranın sağlık için bir sıra şifalı özellikleri vardır. Safran eski zamanlarda boya ve ilaç olarak kullanılırdı.

Safranın faydalı özellikleri içerdiği bileşimlerden kaynaklanmaktadır. Safran bitkisi alternatif tıp tarafından astım, öksürük, boğmaca, ateroskleroz, uykusuzluk, alopesi (saçkıran), mide yanması, alzheimer hastalığı, depresyon, adet öncesi sendromları, şişkinlik, erken boşalma ve kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca safranın doğal bir afrodizyak olduğu bilinmektedir.

Safran günümüzde deneysel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Safran az bilinen ama çok tehlikeli olan hastalıkların tedavisinde denenmektedir. Mesela kanserin kolorektal, karaciğer ve pankreas türleri, şekerli diyabetin sebep olduğu nöropati, kalp kası hipertrofisi, karaciğerin toksik hasarlanması, astenozoospermi, hipertansiyon, erektil disfonksiyon, sedef ve çeşitli yaraların iyileşmesi.

Safran Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; makrobesinler – kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; mikrobesinler – demir, çinko, bakır, manganez, selenyum vb.

Safran Çayının Faydaları

• Karaciğeri temizler
• Dalağı temizler
• İltihap önleyici etkiye sahiptir
• Bağışıklığı kuvvetlendirir
• Enerji verir
• Vücudu zararlı maddelerden temizler
• Kanserle mücadele etmeye yardımcı olur
• Lösemi tedavisine yardımcı olur

Safran Çayı Nasıl Hazırlanır?

Safran çayını cam veya porselen demlikte hazırlamaya dikkat edin. Demliği önceden sıcak su ile durulayın. 7-9 tel safranı demliğe koyun ve üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve çay kaşığı ile iyice karıştırın. Çayı kısık ateşin üzerine koyun ve 2-3 dakika sonra üzerine 2 bardak sıcak su ekleyin. Çay kaynamadan altını kapatın. Safran telleri suyun dibine çöktüğü zaman çay demlenmiş demektir. Aynı çayı birkaç kere tekrar kullanabilir. Safran çayını günde 2 kere içebilirsiniz. 10 gün içtikten sonra 10 gün ara verin sonra gerekirse çayı tekrar içmeye başlaya bilirsiniz. Bu çayı ara vermeden içerseniz fayda yerine zarar vermeye başlar.

Safran Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Safran bitkisini tedavi amaçlı uzun süre kullanmak zehirlenme, alerji, baş dönmesi, kusma ve ağızda kuruluk hissine yol açabilir. Ayrıca hamilelere, emziren kadınlara, küçük çocuklara, bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayını içmek tavsiye edilmez. Sürekli kullanılan bir ilacınız varsa bu çayı doktorunuza danışmadan içmeyiniz.

One thought to “Safran Çayının Faydaları”

  1. safran çayını 5 yıldır ara ara kullanıyordum gerçekten çok memnunum bir ara satıştan kalktı yeniden satışa çıkmış tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: