Skip to main content

Sarı Çayın Faydaları

Sarı Çayın Faydaları

Sarı çay, adını ürünün renginden, çemen otu tohumundan alan ve dünyada hızla yaygınlaşan içecek türüdür. Bu çayı çağımızın en değişik çaylarından biri olarak adlandıra biliriz. Sarı çay aynı anda hem vanilya, hem krema hem de çikolata tadı verir. Buna rağmen birçok insana tadı tuhaf gelebilir, ama alışınca sürekli içmek istersiniz. Bu çayı esas değeri tadı değil sağlık için olan olağan üstü faydasıdır. Çay çemen otunun sarı renkte olan tohumlarından hazırlanıyor. Sarı çaya bazen Mısır çayı da deniyor. Buna sebep çayın ilk mısırlılar tarafından keşif edildiğidir. Çemen otu birçok ülkede yetişir ve bunun için de çayın bir sıra farklı adı ola bilir. Ama en yaygını sarı çaydır.

Çemen otundan dünyanın birçok ülkesinde tarih boyunca çeşitli faydalı ilaçlar hazırlanmıştır. Çay olarak ise bu bitkiyi ilk mısırlılar kullanmaya başlamışlar. Bunun için de sarı çay mısırın milli çayı olarak ülkeye gelen misafir ve turistlere sunulmaktadır. Sarı çay zengin içerinden dolayı insan vücuduna çok yönlü etki yapar. Çayın iltihap önleyici, bağışıklığı güçlendirici, vücudu kuvvetlendiren, antispazmodik, balgam söktürücü, ferahlatıcı ve ateş düşürücü etkisi vardır.

Çemen otu (Trigonella foenum-graecum L) – ballıbabagiller ailesinden olan bir yıllık bitkidir. Bitkinin yumuşak çok dallı sapları var. Yaprakları oval ve uzundur. Bu bitki yazın evveli ve ortaları çiçek açar. Beyaz renkte olan çiçekleri yaprakların aralarında birer tane olarak yerleşirler. Çimen otu meyveleri uzun bazen tüylü, bazen ise tüysüz olur. Meyvelerinin içinde 10-20 arası küçük sarı tohumları yerleşir.

Çemen otu Mısır, Hindistan, Suudi Arabistan, Etiyopya ve diğer ülkelerde geniş olarak kullanılır. Ancak bitkinin anavatanı Tibet olarak biliniyor. Çemen otu hızlı yetişen, kuraklığa ve soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Bitki tohumlarından çoğalır.

Arap ülkelerinde çemen otunu apseler ve yara tedavisi için merhem olarak kullanılır. Hipokrat kadın hastalıkları ve sorunları tedavisi için bu bitkinin şifalı özelliklerini kullanırdı. Çinliler de asırlardır çemen otunun faydalı özelliklerinden yararlanarak birçok hastalığı tedavi ederler.

Çemen otu kan şekerini ve kolesterolü düşürür, bakterilerin üremesini engeller ve kalbi uyarır. Bu bitki sert ve sıvılı tümörleri yok eder. Çemen otunu yanık ve yaraların tedavisinde kullanılır. Bitkiden hazırlanan demlemeler bağırsak ülserlerinde içilir. Çemen otu zorlu doğumlarda ve rahim sertleşmesinde kullanılır.

Çemen otu iyi bir iştah açıcıdır. Tüberküloz hastalarına kilo almaya yardımcı olur. Çemen otu sinir sistemi normalleştirir ve vücut tonusunu artırır. Bitki ağır ameliyatlardan ve ciddi hastalıklardan sonra vücut için onarıcı fonksiyonunu yapar.

Çemen otunun kimyasal bileşimi

Protein, karbonhidrat; demir, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sülfür, çinko, nişasta, sodyum, arsenik; uçucu yağlar; A, B1, B2, C, D, PP vitaminleri, folik asit ve enzimler.

Sarı Çayın Faydaları

• Solunum yolu hastalıkları tedavisinde yardımcı olur
• Soğuk algınlığı hastalıklarını iyileştirir
• Sindirim sistemi hastalıklarını iyileştirir
• Kadın hastalıkları tedavisinde kullanır
• Ağrılı adet görmelerde ve adet düzensizliklerinde içilir
• Menopoz zamanı kullanılır
• Anne sütünü artırır
• Cinsel gücü artırır
• Bütün eklem hastalıklarına iyi gelir
• Üriner sistem hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir

Sarı Çay Nasıl Hazırlanır?

Sarı çay bağımlılık ve önemli bir yan etkisi olmadığından her gün rahatlıkla tüketilebilecek bir içecektir. Sarı mısır çayı bildiğimiz çaylar gibi hazırlanmaz. Bu çay tohumlardan hazırlandığı için yapraklı çaylardan farklı oluyor. Sarı çayı demlemek değil de pişirmek gerekir. Bunun da birkaç yöntemi vardır:

1. 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
2. Çayı maksimum aromalı ve kıvamlı yapmak için tohumları birkaç gün önceden yıkayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tohumları kıyın ve hafif kahve rengine dönüşene kadar kavurun. Sonra 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
3. Çaydan daha çok faydalı madde almak için, bazen, tohumları 3 saat önceden soğuk suda bekletiyorlar.

Sarı çayı soğuk değil de sıcak içmek daha faydalı olur. Günde iki kere içe bilirsiniz. Çaya damak tadınıza uygun olarak – süt, toz zencefil, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Çayı içtikten sonra içinde kalan tohumları atmayın. Onlar aynı çayın kendisi kadar yararlı maddeler içerir. Yani onları da yemeniz faydalı olacaktır.

Sarı Çayın Zararları ve Yan Etkileri

Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnız hamileler, küçük çocuklar ve bu bitkiye özel alerjisi olanlar sarı mısır çayını içmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: