Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Çok koyu demlenmeyen kantaron otu çayı hazımsızlık sorunları aradan kaldırır. Sarı kantaron çayının sinir sistemi ve kan dolaşımı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kantaron bitki çayı kan damarları spazmının oluşumunu engeller. Sarı kantaron çayı mide salgısını artıran ve iştahı iyileştiren acı bir madde türünü içerir.

Sarı kantaron – (Hypericum perforatum) kantarongiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Sarı kantaronun diğer isimleri koyunkıran, kılıç otu ve mayasıl otudur. Bitkinin boyu 1 metreye kadar ulaşa biliyor ve 4 dallıdır. Bitkinin küçük sarı çiçekleri vardır.

Sarı kantaron insan vücudu için önemli olan bir sürü faydalı maddeler içerir. Kullanımında aşırıya kaçmamak gerekir, bitki aynı zamanda toksik madde de içerebiliyor. Sarı kantaron bitkisi hayvanlar üzerinde ölümcül etki yapar.

Vücuda düştüğü andan itibaren, sarı kantaron “zayıf” yerleri kendisi bulur ve en çok ihtiyaç duyulan yerlerde iyileşme yapar. Sarı kantaronun bütün vücut sistemleri üzerinde olumlu etkisi vardır.

Sarı kantarondan hazırlanan bitkisel ilaçlar sindirimi harekete geçirir, sindirim suyu salgılanmasını artırır, safra söktürür, peristaltizmi yavaşlatır, parazitlerle savaşır, metabolizmayı normalleştirir.

Sarı kantaron kaynatması dahilen, gastrit, gastroduodenal alanın ülseratif lezyonların, kolit, ishal, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları, kalp-damar, farenjit, grip, bronşit, zatürre, dişeti iltihabı, kadın genital organlarının iltihaplanması, eklem hastalıkları hastalıkları tedavisinde başarılı bir ilaçtır. Sarı kantaron kaynatması haricen yaralar, yanıklar, dermatit ve diğer cilt hastalıkları tedavisinde kullanılabilir.

Sarı kantaron aktif şekilde sinir lifleri fonksiyonlarını iyileşmesini teşvik eder, sinirleri yatıştırır, gerginliği giderir, gücü geri getirir. Ayrıca menopoz sendromlarını azaltır. Bu bitki bazı antidepresan ilaçların içeriğinde de mevcuttur.

Sarı kantaron tentürü boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, kanser, safra kesesi, bağırsak, mide, akciğer ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Kantaron bitkisinden kaynatmalar, çaylar, tentürler ve kantaron yağı yapılabilir.

Sarı Kantaron Bitkisin Kimyasal Bileşimi

A (beta-karoten), P (rutin), PP (niasin veya B3 vitamini) ve C vitaminleri; tanen; azulen, a-pinen, mirsen, sineol, geraniol içeren bir uçucu yağ; reçineli bir madde, antosiyaninler, saponinler ve başka

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

• Bağışıklık sistemini güçlendirir
• Kalp-damar hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Sakinleştirici etkiye sahiptir
• Çeşitli bezlerinin salgılanmasını uyarır
• İştahı artırır
• Doku yenilenme sürecini başlatır
• Adet ve menopoz semptomlarını rahatlatır
• Safra söktürür
• Bağırsak parazitlerini öldürür
• Metabolizmayı normalleştirir

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron bitki çayını porselen demlikte demlemeniz tavsiye edilir. Demlemeden önce demliğin içinde kaynar su gezdirin. Sonra demliğe 10 gr kurutulmuş sarı kantaron çiçeği ve yaprağı koyun, üzerine 100 ml henüz kaynamış su ilave edin. Birkaç dakika demlenmeye bırakın. Sarı kantaron çayını kuşburnu ile karıştırarak da demleye bilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Koyu demlenmiş kantaron çayı mide spazmlarına neden olabilir. Açık tenli insanlarda kantaron çayı cilt alerjisi yapa bilir. Ayrıca hamilelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayının tüketilmesi tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

1 Comment

  • Oğuz dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş gerçekten sarı kantaron çayı en faydalı bitki çaylarından bir tanesi.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: