Skip to main content

Sarımsak çayının faydaları

Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak yer yüzünde yetişen faydalı bitkiler içinde en önemlisidir. Öncelikle sarısağın bol miktarda içerdiği kükürt maddesi insan sağlığı için çok faydalıdır. Sarımsak çayı içerek bu maddenin faydalarından yararlanabilirsiniz. Taze sarımsağı ısırıp çiynediğiniz zaman kükürt maddesin allin ve alliinaza fermentleri bir biri ile karışır ve alisinini oluşturur. Allisilin bileşeni antibiyotik özelliklerine sahiptir. Sarımsak çayı tüketimi vücuda taze allisilin maddesi alımını sağlamakla bağışıklık sistemini uyarır ve zararlı bakterileri öldürür. Sarımsak çayı C, B1 vitaminleri ve kalsiyum, bakır, demir, çinko maddeleri ile zengindir. Dolayısıyla sarımsak çayı size soğuk algınlığı, iltihaplı hastalılar ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Sarımsak (Allium sativum) – Amaryllidaceae ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Günümüzde sarımsak bir bahçe bitkisi olarak yetişir. Doğada yabani olarak bulunmaz. Sarımsak bitkisinin boyu 1 metreden fazla olmaz. Düz dallarının üzerinde uzun ve sivri yaprakları yerleşir. Çiçekleme zamanı dalların uçlarında şemsiye şeklinde küçük pembe çiçekler toplanır. Toprak altında bitkinin soğancık kısmı yerleşir. Bu soğancığın etrafında dişler sıralanır. Soğancık ve dişler kabuk tabakası ile kaplanır. Dişlerin kendi etrafında da kabuk tabakası vardır. Sarımsak – soğan, zambak ve pırasa gibi bitkilerin akrabası olarak bilinmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar. Sarımsak ilk Güneydoğu Asya’da yetiştirilmiştir. Bitki bir sene bekletilmiş dişlerden üretilir. Dişler temmuz ayında ekilmeye başlar.

Bitki keskin kokusu ve kendine özgü tadı ile diğer sebze türlerinden seçilir. Keskin kokusu içerdiği uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Sarımsak yeryüzünde bilinen sebze türlerinin en yaygını ve faydalı olanıdır. Alternatif tıpta ve farmakolojide sarımsaktan çeşitli ilaçlar, mehlemler, yağlar, demlemeler, tentürler, kürler, şampuanlar, cilt-bakım ürünleri ve b. hazırlanmaktadır.

Sarımsak içerdiği faydalı maddeler sayesinde, hem alternatif, hem de geleneksel tıp tarafından, çok sayıda hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsak kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etki yapar, tansiyonu düşürür, kanın lipid bileşimini normalleştirir, kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur, kan pıhtılarının oluşumu önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, gastrointestinal sistemi normalleştirir, kanser önleyici etkilere sahiptir, doğal bir antibiyotiktir.

Bitkinin sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. İçerdiği B1 vitamini sinir sisteminin normal çalışmasını sağlar. Sarımsakta bulunan tiamin maddesi ısı ve ışıktan etkisini kaybeder. O yüzden sarımsağı taze ve işlem görmeden kullanmaya dikkat edin. Bitki antiseptik özellikleri sayesinde çeşitli bağırsak hastalıklarını önler. Eğer içme suyu veya ürünün kalitesine şüphe ediyorsanız, bir diş sarımsak yemeniz rahat olmanız için yeterli olacaktır. Bu sebze, aynı zamanda, eklemlerdeki kıkırdakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Sarımsağı hepatosis ve artrit hastalarının yemesine tavsiye edilir. Zengin vitamin ve kimyasal bileşimi sayesinde vücudun ona ilk baharda daha çok ihtiyacı vardır.

Sarımsağın Kimyasal Bileşimi

PP, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, kolin vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, demir, çinko, iyot, bakır, manganez, selenyum, kobalt.

Sarımsak Çayının Faydaları

• Kalp-damar sistemine faydalıdır
• Kanda olan yüksek kolesterol seviyesini düşürür
• Damarların sağlam kalmasına yardımcı olur
• Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur
• Zayıf kan dolaşımını iyileştirir
• Vücutta biriken toksinleri temizler
• Solunum organlarına olumlu etki yapar
• Öksürük ve mukozadan kurtulmaya yardımcı olur
• Tıkalı burun ve sinüsleri açar
• Sindirim sistemi sistemini olumlu etkiler
• Mideyi rahatlatır
• Zararlı parazitleri yok eder
• Mantar önleyici etkiye sahiptir

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Sarımsak çayının tarifi 1 litre suyu kaynatın ve içine 4-5 diş küçük-küçük doğranmış sarımsağı ve 1 limonun suyunu ilave ederek hazırlanır. Hiç bekletmeden içmeye başlaya bilirsiniz. Gün içinde çayın hepsini bitirmeniz gerek. Sarımsak çayını soğuk veya sıcak içebilirsiniz. Limon suyu bu çayın tadını daha hoş yapar. Sarımsak çayını içmeden önce ısıta bilirsiniz (kaynatmamaya dikkat edin). İçine isteğe göre bal da koyabilirsiniz.

Sarımsak Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Sarımsak kanı inceltir ve pıhtılaşmasını yavaşlatır. O yüzden kan inceltici ilaç içenler ve cerrahi bir ameliyata hazırlananların sarımsak çayını içmemesi tavsiye edilir. Ayrıca, hamileler, çocuklar ve bu bitkiye özel alerjisi olan insanlara da bu çayın tüketimi yasaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: