Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi otu çayını en çok uykusuzluk sorununu gidermek için kullanırlar. Bu bitki çayı bir diüretik ve sedatif etkiye sahiptir. Ayrıca şerbetçi otu çayı mükemmel bir mide suyu salgılama uyarıcısıdır.

Şerbetçi otu (Húmulus) – kendirgiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin 7 metre uzunluğunda olan dalları sarmaşan türdendir. Tek cinsli çiçekleri yaprakların arasında yerleşir. Temmuz ayından ağustos ortasına kadar çiçek açar. Meyveleri kozalak şeklindedir. Meyvelerin içinde bir tane tohum bulunur. Şerbetçi otunun anavatanı Avrasya ve Kuzey Amerika olarak bilinmektedir. Nemli ve ıslak olan bereketli topraklarda yetişir.

İlaç amaçlı şerbetçi otunun kozalakları kullanılıyor. Kozalaklar ağustos ortasında, olgunlaşmanın ilk aşamasında toplanır. Bitki bira yapımında da kullanılmaktadır. Şerbetçi otu bitkisi iltihap önleyici, antikonvülzan, ağrıkesici, kan temizleyici, safra söktürücü, idrar söktürücü sakinleştirici ve bağırsak parazitlerini önleyen etkiye sahiptir. Şerbetçi otundan hazırlanan ilaçlar iştah açar, sindirim işlemi normalleştirir. Ayrıca bitkinin ishal edici ve uyku getirici etkisi vardır. Şerbetçi otu cinsel isteği azaltmak ve depresyondan kurtulmak için kullanılır. Şerbetçi otundan yağlar, demlemeler, kaynatmalar yapılır.

Şerbetçi Otunun Kimyasal Bileşimi

Lipulin; Mum; reçineler; Organik asitler (valerik, klorojenik); Uçucu yağlar; Hormonlar; B, PP vitaminleri, Ruthin; C vitamini; Kül; potasyum, magnezyum, krom, demir, selenyum, nikel ve diğerleri.

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

• İdrar kesesi enfeksiyonuna bağlı ağrıları giderir
• Kabızlığı giderir
• İyi bir sakinleştiricidir
• Uykusuzluğu giderir
• Artrit hastalığı ile mücadele etmeye yardımcı olur
• Eklem ağrılarına iyi gelir
• Adet döngüsünü uyarır

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 tepeleme çay kaşığı şerbetçi otu kozalaklarının üzerine ¼ litre henüz kaynayan su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 fincan yemekten önce içilir. Uyku sorununu gidermek için uyumadan önce bir fincan içilir.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: