Skip to main content

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi otu çayını en çok uykusuzluk sorununu gidermek için kullanırlar. Bu bitki çayı bir diüretik ve sedatif etkiye sahiptir. Ayrıca şerbetçi otu çayı mükemmel bir mide suyu salgılama uyarıcısıdır.

Şerbetçi otu (Húmulus) – kendirgiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin 7 metre uzunluğunda olan dalları sarmaşan türdendir. Tek cinsli çiçekleri yaprakların arasında yerleşir. Temmuz ayından ağustos ortasına kadar çiçek açar. Meyveleri kozalak şeklindedir. Meyvelerin içinde bir tane tohum bulunur. Şerbetçi otunun anavatanı Avrasya ve Kuzey Amerika olarak bilinmektedir. Nemli ve ıslak olan bereketli topraklarda yetişir.

İlaç amaçlı şerbetçi otunun kozalakları kullanılıyor. Kozalaklar ağustos ortasında, olgunlaşmanın ilk aşamasında toplanır. Bitki bira yapımında da kullanılmaktadır. Şerbetçi otu bitkisi iltihap önleyici, antikonvülzan, ağrıkesici, kan temizleyici, safra söktürücü, idrar söktürücü sakinleştirici ve bağırsak parazitlerini önleyen etkiye sahiptir. Şerbetçi otundan hazırlanan ilaçlar iştah açar, sindirim işlemi normalleştirir. Ayrıca bitkinin ishal edici ve uyku getirici etkisi vardır. Şerbetçi otu cinsel isteği azaltmak ve depresyondan kurtulmak için kullanılır. Şerbetçi otundan yağlar, demlemeler, kaynatmalar yapılır.

Şerbetçi Otunun Kimyasal Bileşimi

Lipulin; Mum; reçineler; Organik asitler (valerik, klorojenik); Uçucu yağlar; Hormonlar; B, PP vitaminleri, Ruthin; C vitamini; Kül; potasyum, magnezyum, krom, demir, selenyum, nikel ve diğerleri.

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

• İdrar kesesi enfeksiyonuna bağlı ağrıları giderir
• Kabızlığı giderir
• İyi bir sakinleştiricidir
• Uykusuzluğu giderir
• Artrit hastalığı ile mücadele etmeye yardımcı olur
• Eklem ağrılarına iyi gelir
• Adet döngüsünü uyarır

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 tepeleme çay kaşığı şerbetçi otu kozalaklarının üzerine ¼ litre henüz kaynayan su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 fincan yemekten önce içilir. Uyku sorununu gidermek için uyumadan önce bir fincan içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: