Skip to main content

Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki Çayının Etkin Faydaları

Sinameki çayı müshil ve antiseptik etkisi ile zengin olan biyolojik olarak aktif maddeler içerir. Bazı üreticiler sinameki çayını zayıflama çayı olarak da suna biliyorlar. Sinameki çayı çok etkili ve güçlü bir ilaçtır ve alışkanlık yapar. O yüzden mecbur kalmadıkça ve aşırıya kaçmadan kullanılması faydalı olur. Zayıflama amacıyla içildiğinde etkisini artırmak için spor ve diyet yapılmalıdır.

Sinameki (Cassia Angustifolia) – baklagiller ailesinden olan tropik bir çalı bitkisidir. Açık sarı çiçekleri, baklaya benzeyen meyveler ve mızraksı yaprakları vardır. Anavatanı Afrika olarak bilinmektedir. Sinameki kullanımı için temel göstergeler: kronik atonic kabızlık, anal çatlaklar ve hemoroit oluşumlarıdır. Bitki güçlü ishal edici etkiye sahiptir.

Eski zamanlardan beri bu bitkiyi daha çok zayıflamak için kullanmışlar. Zayıflamak için sinameki bitkisi başka bitki karışımları ile birlikte daha zararsız ve etkili olur. Daha çok kadınlar tarafından çay olarak tüketilmektedir. Bitkinin faydaları kadar zararları da vardır. Sinameki bitkisinden hazırlanan ürünler emziren annelere, ishal ve akut iltihaplı bağırsak hastalıkları olanlara, bitkiye özel alerjisi olanlara zarar vere bilir. Sinamekinin alışkanlık yaratmasını önlemek için arada başka ishal etkisi olan bitkilerle değiştirebilirsiniz.

Sinameki Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Organik asitler (linoleik, stearik, palmitik, ve diğerleri); flavonoidler; glikozitler – kempferin ve kaempferol; steroller; alkaloidler; mineral maddeler (bakır, çinko, krom, vb.) mirisil gibi alkil alkol ve b.

Sinameki Çayının Faydaları

• Vücudu toksin ve zararlı maddelerden temizler
• Bağırsaklardan yağ emilimini engeller
• Kilo kontrolüne yardımcı olur
• Kabızlığı giderir
• Gaz sorununu çözer
• Hafif safra söktürücü etkiye sahiptir

Sinameki Çayi Nasil Hazirlanir?

Çayın hazırlanması oldukça basittir. 1 yemek kaşığı kurutulmuş sinameki otunun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 3-4 saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gece uyumadan önce yudum-yudum hepsini için. Etkisi 6-8 saat sonra görülecektir. İstediğiniz sonucu elde ettikten sonra çayın kullanımını bırakabilirsiniz.

Sinameki Çayinin Zararlari Ve Yan Etkileri

Hamileler, emziren anneler, bitkiye özel alerjisi olanlar, ishal sorunu olanlar, bağırsak ve karaciğer hastalıkları olanla cayı kullanmamalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: