Skip to main content

Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli ot çayı öksürüğü giderir, sakinleştirici etki yapar, uykusuzluğa iyi gelir ve yüksek tansiyonu düşürür. Sinirli ot çayı haricen de kullanılabilir. Haricen kullanılan sinirli ot çayı ağız içi ve nazofarinks iltihaplı hastalıklarının, morluklar, kesikler, yaralar, yanıklar, iyileşmeyen ülserlerin, çıban, irinli yaraların tedavisinde kullanılır.

Sinirli ot ince yapraklı (Plantago Lanceolata) ve geniş yapraklı (Plantago Major, Plantago asiatica) – sinirli otgiller ailesinden olan çok yıllık ve yıllık bir bitkidir. Bilinen 250 türü vardır. Sinirli otun bilinen diğer isimleri: sinirli yaprak, bağa yaprağı ve ateş yaprağıdır. Tedavi amaçlı bitkinin yaprakları, tohumları ve kökleri kullanılmaktadır.

Bu bitki mükemmel bir iltihap giderici ve antiseptiktir, yaraları iyileştirir, mide salgılama fonksiyonu üzerinde olumlu etkisi vardır, ağrıyı azaltır, iyi bir balgam söktürücü ve kan temizleyicidir. Sinirli ot bitkisi başarılı bir şekilde mesanenin iltihabik hastalıkları tedavisinde, hemoroid, sıtma ve akne, döküntü gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitkinin yapraklarından in infüzyon, çay ve suyu yapılır. Sinirotu suyu yaralardan irin temizlenmesni hızlandırır ve iyileşmeye yardımcı olur. Bitkinin yapraklarında kolesterol metabolizması üzerindeki anti-ülser etkiye sahip maddeler bulunduğu keşif edilmiştir.

Sinirotundan hazırlanan çeşitli ilaçlar uykusuzluk, kısırlık, taşikardi, erkek cinsel potensinin normalleşmesi için, baş, diş ve kulak ağrıları, kötü huylu tümörlerin, akciğer ve mide kanseri, bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Sinirotu Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Bitkinin yaprakları glikozit aukubin, flavonoidler, provitamin A, askorbik asit, polisakkaridler, K vitamini, flavonoidler, provitamin A, askorbik asit, polisakkaridler, K vitamini, üronik asit, enzimler, potasyum, taninler, alkaloidler içerir.

Bikinin tohumları mukus, yağlar, protein, amino asitler, oleanolik asit, karbonhidrat içerir.

Sinirli Ot Çayının Faydaları

• Astım tedavisine yardımcı olur
• Akciğer tüberkülozu tedavisine yardımcı olur
• Plörezi tedavisinde kullanılır
• Öksürüğü iyileştirir
• Boğmaca öksürüğü giderir
• Üst solunum yolları ve bronşların kronik iltihabını iyileştirir
• Nefrit tedavisine yardımcı olur
• İshali durdurur

Sinirli Ot Çayı Nasıl Hazırlanır

Sinirli ot çayının tarifi. Sinirli ot bitki çayının yapılışı çok kolaydır. Bu bitki çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sinirli ot yaprağı yetecektir. 1 yemek kaşığı otun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve demliğin kapağını sıkıca kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün ve 1 saat içinde yudum-yudum için.

Sinirli Ot Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara, mide asitliği yüksek olan insanlara, bitkiye özel alerjisi olanlara ve küçük çocuklara bu çayın tüketimi tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: