Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

Vişne yaprakları insan sağlığı için önemli olan vitamin ve minerallerle zengindirler. Bu vitaminlerden yararlanmanın en iyi yolu vişne yapraklarından çay demlemektir. Vişne yaprakları magnezyum, fosfor, iyot, bor ve sodyum mineral ve elementlerinin büyük bir çeşitliliğini içeriyor. Onlar insan vücudundaki metabolik süreçleri düzenler ve yeniler. Vişne çayının içerdiği pektinler ve karbonhidratlar mide-bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.

Vişne (Prunus cerasus) – gülgiller familyasından olan ekşi bir meyve türüdür. Vişnenin anavatanı Hazar denizi bölgesi olarak bilinmektedir. Meyvenin popülerliği onun güzel tadından gelmektedir. Vişnenin bilinen 130 türü vardır. Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde yaygın olarak yetişmektedir. Vişne ağacı soğuk havalara dayanıklı olan ve 7 metreye kadar boylana bilien bir bitkidir.

Vişne meyvelerini taze, kurutulmuş ve konserve halinde tüketebilirsiniz. Ondan reçel, jöle, komposto, şuruplar, özler, likörler, şarap ve meyve suyu yapılır.

Vişne önemli bir diyet ürünüdür, iştah artırır. Farmakolojide vişne şurubunu ilacın tadını değiştirmek için kullanırlar. Tedavi amaçlı vişne ağacı reçinesi, meyveleri, vişne çekirdeği, vişne yaprakları ve vişne sapları kullanılmaktadır.

Vişne meyveleri kansızlığa (anemi) iyi gelir, aşırı adet kanamalarını azaltır, kan pıhtılaşmasını normalleştirir, kalp krizini önler. Vişne yaprakları hemoroit, bronşit, burun kanamaları, cilt yaralarını iyileştirmek için kullanılır. Soğuk algınlığı hastalıkları zamanı vişne suyu ateş düşürücü ve serinletici etki yapar. Vişne köklerini mide ülseri tedavisinde kullanırlar. Sütle karıştırılmış vişne suyu artirit tedavisinde kullanılır.
Vişnenin faydaları saymakla bitmez, oyüzden bahçeniz varsa oraya birkaç vişne meyve ağacı dikmeyi unutmayın.

Vişne Yapraklarının Kimyasal Bileşimi

Uçucu yağlar; karbonhidratlar; lif; protein; A, B9, C, P vitaminleri; potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor; iyot, kobalt, manganez, bakır, molibden, çinko, flor

Vişne Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

PP, beta-karoten, A (EE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), H (biotin), PP (niasin eşdeğeri); kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, sülfür; demir, çinko, iyot, bakır, manganez, krom, florür, molibden, bor, vanadyum, kobalt, nikel, rubidyum.

Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
• İltihap önleyici etkisi vardır
• İç ve dış kanamaları durdurur
• Sistit ve böbrek taşlarında böbrek ve idrar kanallarından düşen taşların ağrısız çıkmasını sağlar
• Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur
• Toksinler, ağır tuzlar ve zararlı maddelere vücuttan atmaya yardımcı olur
• İdrar söktürür
• Karaciğer ve böbrekleri olumlu etkiler
• Sarılık hastalığını hızlı iyileştirir

Vişne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Vişne yaprağı çayının internette farklı tarifleri vardır. En iyi vişne çayı tarifi klasik olanıdır. Bunun için bir tepeleme yemek kaşığı vişne yaprağı (kurutulmuş ve ya taze) yeterlidir. Yaprakları porselen bir demliğe koyun ve üzerine bir su bardağı henüz kaynamış suyu koyun. Demliğin kapağını sıkıca kapatın ve 1 saat demlenmeye bırakın. Söylenenlere göre, çayın içine bir az süt koyunca faydası ikiye katlanıyormuş. Bu bitki çayının tadına bir kere bakan bir daha vazgeçemiyor.

Vişne Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Mide asitliği, mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanlara, düşük tansiyonu, hamile, küçük çocuklar ve bitkiye özel alerjisi olanlara vişne yaprağı çayı tavsiye edilmez.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: