Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban mersini çayı bitkinin kurutulmuş yapraklarından yapılır. Aktif doğal maddelerle zengin olan yaban mersini yaprakları hem alternatif tıp hem de geleneksel tıp tarafından kullanılmaktadır. Yaban mersini yaprağı çayı iltihap önleyici etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca bitkinin yaprakları idrar söktürücü etkiye de sahiptir. Yaban mersini yapraklarından yapılan çay safra yolları hastalıklarında faydalıdır.

Yaban mersini (Vaccínium myrtíllus) – Fundagiller ailesinden küçük boyu olan bir çalı bitkisidir. Anavatanı Kuzey Yarımküre olarak bilinmektedir. Yaban mersini meyveleri mavi, koyu mavi renktedirler. Bitkinin hem yaprakları hem de meyveleri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Meyvelerinden reçel, marmelat, jöle ve komposto hazırlanır. Meyveleri ilaç yapımında da kullanılır.

Yaban mersini yüksek miktarda antioksidan içerir. Yaban mersini tüketimi hafızayı korur, yaşlanmayı yavaşlatır. Ayrıca yaban mersini meyveleri göz hastalıklarına iyi gelir, görme sorununu giderir, kalp-damar sistemini kuvvetlendirir, iltihaplı hastalıklara karşı direnci artırır, diyabet hastalarının kan şekerini düşürür ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

Dondurulmuş yaban mersini meyveleri iltihap önleyici, antiseptik, idrar söktürücü, safra söktürücü ve büzücü etkiye sahiptir. Sürekli bilgisayar başında oturan insanlara göz ve beyinlerini koruma amaçlı yaban mersini meyveleri tüketimi tavsiye edilir.

Yaban Mersini Meyvelerinin Kimyasal Bileşimi

Laktik, sitrik, kinik asit, oksalik asit, süksinik ve malik asitler; manganez, potasyum, demir, fosfor, sülfür, bakır, çinko ve krom; А, С, РР ve B grubu vitaminleri; uçucu yağlar, alkoller ve tanenler.

Yaban Mersini Çayının Faydaları

• Safra söktürür
• Safra kanallarının iltihabını giderir
• Sindirimi normalleştirir
• Karaciğer tedavisinde kullanılır
• Soğuk algınlığına iyi gelir
• Öksürüğü iyileştirir
• Baş ağrısını geçirir
• Gençleştirici etki yapar
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
• Göz hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Kalp-damar hastalıkları tedavisinde kullanılır

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaban mersini çayı bitkinin yapraklarından hazırlanır. 60 gr kurutulmuş yaban mersini yaprağının üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Günde birkaç bardak yemekten önce içiniz. Yemekten önce içilen yaban mersini yaprağı çayı daha çok fayda sağlar.

Yaban Mersini Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Yaban mersini çayının bilinen bir yan etkisi yoktur. Buna rağmen bitkiye özel alerjisi olanlar, hamileler ve küçük çocuklar bu bitki çayını dikkatli kullanmalıdırlar.

Açıklama : Yazımızda verilen bitki çayı nasıl demlenir, kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri içermektedir.

   

Benzer Yazılar
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları
Amarant Çayının Faydaları Birçok insan kendini ve seviklerini hastalıklardan koruma uğrunda pahalı ürünler kullanmaktadır. Aslında bunun için çokta para harcamaya...
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları
Moringa Çayının Faydaları Moringa bitki çayı en yeni zayıflama ürünü olarak gündemde yer almaktadır. Aslında moringa çayının vücudumuza birçok faydası...
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları
Kızılcık Çayının Faydaları Kızılcık bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri bir sürü faydalı özelliklere sahiptir. Kızılcık çayı vücudumuzu vitamin ve minerallerle...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

error: