Skip to main content

Yağ Yakıcı Bitki Çayları

Yağ Yakıcı Bitki Çayları

Güzel bir fiziğe sahip olma peşinde iken kendi sağlımızı çeşitli diyetlerle tehlikeye atabiliyoruz. Bir diyet uzmanından yardım almadan, kısa sürede sağlıksız zayıflama size gelecekte çeşitli hastalıklarla savaşmaktan başka bir şey vermez.

Bilinçli bir şekilde zayıflamak isteyenler her zamankinden daha az kalorili yemeklere geçiş yapmaları ve düzenli şekilde spor yapmaları gerek. Bunlara birlikte yağ yakıcı çay içmek zayıflamayı hızlandırır.

Nar suyundan hazırlanan çayın tarifi: bu çayı taze sıkılmış nar suyundan hazırlamanız daha sağlıklı olur. Eşit miktarda siyah, beyaz, yeşil ve ya sevdiğiniz herhangi bir bitki çayı ile nar suyunu karıştırın. Çayın şifalı özelliklerini artırmak için içine bal koya bilirsiniz.

Nar çekirdeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çekirdeğinin üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Çayı zevkinize göre şeker veya bal ile tatlandıra bilirsiniz.

Nar çiçeği çayının tarifi

1 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş nar çiçeğiniz üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Arzuya göre içine nane, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Nar kabuğu ve nar yaprağı çayı da aynı tarifle hazırlanır.

Nar Çayının Tarifi

Nar suyundan hazırlanan çayın tarifi: bu çayı taze sıkılmış nar suyundan hazırlamanız daha sağlıklı olur. Eşit miktarda yeşil çay ile nar suyunu karıştırın. Çayın şifalı özelliklerini artırmak için içine bal koya bilirsiniz. Zayıflama amaçlı içiliyorsa içine tatlandırıcı koymayın (reçel, bal, şeker).

Nar Çekirdeği Çayının Tarifi

1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çekirdeğinin üzerine bir su bardağı henüz kaynamış su koyun ve yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Zayıflama amaçlı içiliyorsa içine tatlandırıcı koymayın (reçel, bal, şeker).

Nar Çiçeği Çayının Tarifi

1 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş nar çiçeğiniz üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün. Zayıflama amaçlı içiliyorsa içine tatlandırıcı koymayın (reçel, bal, şeker). Nar kabuğu ve nar yaprağı çayı da aynı tarifle hazırlanır.

Rooibos Çayının Tarifi

Rooibos çayı porselen veya cam çaydanlıkta demlenir. Demliğin içine bir dolu tatlı kaşığı rooibos yaprağı (çayı) ve üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyulur. Demlenme süresi 30 dakikadır. Hazır olan çayın hoş kokusu ve kırmızı rengi olur. Bu çay size koyu gelirse demleme süresini 10 dakika azalta bilirsiniz. Rooibos çayı soğuk ve sıcak içilebilir. Gün içinde oda sıcaklığında bekletilebilir, sonra buzdolabına kaldırılır.

Dereotu Çayının Tarifi

Dereotu çayını taze demetinden, kurutulmuş halinden veya tohumlarından demleye bilirsiniz. 1 yemek kaşığı bu malzemelerden herhangisinin üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve bir gece demlenmeye bırakın. Bu çayı termosta demlemeniz daha iyi olur. Dereotu çayını günde 3-4 kere yemekten önce içmeniz gerekir.

Maydanoz Çayının Tarifi

Maydanoz çayı tarifi: porselen veya cam demliğe bir tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz koyun ve üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun. Maydanoz çayı 5-6 dakika demlendikten sonra onu süze bilirsiniz. Çayın tadı bir az acı gele bilir. Tadını bastırmak için içine birkaç damla limon suyu koya bilirsiniz. 5-6 dakika demlenen çay sizin için koyu gelirse 2-3 dakika demlemeyi deneye bilirsiniz. Çayı günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır.

Soğan Çayının Tarifi

Bir tutam soğan kabuğunun üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun ve 15 dakika kapağını iyice kapatarak demlenmeye bırakın. Soğan çayının her sabah yemekten yarım saat önce içilmesinde fayda vardır. Soğan kabuğunu siyah veya yeşil çayın içine karıştırarak da demleye bilirsiniz. Kısa bir süre sonra soğan çayının faydalarını görebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayının Tarifi

Yaban mersini çayı bitkinin yapraklarından hazırlanır. 60 gr kurutulmuş yaban mersini yaprağının üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Günde birkaç bardak yemekten önce içiniz. Yemekten önce içilen yaban mersini yaprağı çayı daha çok fayda sağlar.

Atkuyruğu Çayının Tarifi

Aslında bu çayı hazırlamanın birçok yöntemi vardır. Ben size en sık kullanılanı yazacağım. Diğer çaylardan farklı olarak bu bitki çayı metal kapta demlenir. Bu metal pot veya metal fincan olabilir. Kullanacağımız su temiz olmalıdır, mesela damacana suyu olabilir. Otu küçük parçalara ayırdıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar alın ve 200 ml kaynayan suyun içine koyun. Sonra kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatıp altını kapatıyoruz. Kapağını kapatıp birkaç saat demlenmeye bırakıyoruz. Suyun buharlaşmasını da düşünerek 250 ml su kullanın. Taze bitki olursa daha etkili olur. Bu çayı günde 3 fincandan fazla içmemeye dikkat edin. Çay 1 ay içilip 2 hafta ara verilerek tekrar içilmek şartıyla sürekli tüketilmesi gerekir.

Pu-erh Çayının Tarifi

Bu çayı demlemenin birkaç yöntemi vardır. En sık kullanılan yöntemine bir göz atalım. 6 gr pu-erh çayı yapraklarını, kırmadan ve ufaltmadan, alın ve kaynar sudan geçirin. Bununla yıllanmış çayın içinde oluşabilecek mikroorganizmaları ve toz parçalarını temizlemiş olacaksınız. Yıkanmış yaprakları porselen veya cam demliye yerleştirin. Üzerine 100 ml kaynar su dökün ve hafif kahve rengi oluşana kadar demleyin. Sonra hazır olan çayı başka bir kaba süzün. Son damlasına kadar süzülmesine dikkat edin. Bu yaprakları 5-6 kere daha demleyebilirsiniz. O yüzden her seferinde demlikteki çayı süzerken içinde su kalmamasına dikkat edin. Bir damla bile su kalırsa çay demlenmeye devam eder ve birdahaki çayınız acı olur. Birdahaki demleme süresine 15 dakika daha ekleyin. Bunu her demlemede uygulayın.

Enginar Çayının Tarifi

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz.

Beyaz Çayın Tarifi

Beyaz çayın bütün faydalı maddelerinden yararlanmak için onu düzgün demlemeniz gerek. Ayrıca beyaz çayı doğru muhafaza etmeyi de bilmeniz gerek. Kabı hava geçirmez şekilde kapatılmalı ve kokudan uzakta tutulmalıdır.
Bir cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave edin. 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün ve için. Bu çayı günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır

Oolong çayı sabırla hazırlanmalıdır. Çayı ne kadar sabırlı ve dikkatli demlerseniz tadı da o kadar güzel olur. Oolong çayı porselen çaydanlıklarda demlenir. Oolong çayı demlenen çaydanlıklara bulaşık yıkama maddeleri sürülmemelidir. Hiçbir kimyasal madde ile temizlenmemelidir. Onu yıkamak için sadece duru su yeterli olacaktır. Çayanlığı duru su ile yıkadıktan sonra kapağı açık şekilde kurutmaya dikkat edin.

Bir çaydanlığın içine 2 çay kaşığı oolong koyun. Üzerine kaynar su dökün (150-200 ml). Kapağı kapatıp çaydanlığı iyice çalkalayın. Sonra içindeki suyu lavaboya boşaltın. Bu çay yaprakları tozunun yıkanmasıdır. Yaprakları yıkandıktan sonra bir az havalandırın. Üzerine tekrar 200 ml kaynar su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra çaydanlıktaki çayın hepsini başka bir kaba boşaltın. Bu işlemin amacı içilecek çayın aynı demde olmasıdır. Bu çay ılık içildiği zaman tadı anlaşılır. Tatlandırmadan içilir. Oolong çayı küçük çay kaselerinde içilir.

Demlikte kalan çay taneleri 7 kere daha aynı şekilde demlenilir. Her seferinde de 10 dakika süre demlenmesi için yeterli olacaktır. Çayın gerçek tadı 3 demleme çıkar. Oolong çayını günde birkaç kere içe bilirsiniz.

Bektaşi Üzümü Çayının Tarifi

Bektaşi üzümü çayının tarifi Bir yemek kaşığı kurutulmuş Bektaşi üzümü yapraklarının üzerine 250 ml kaynar koyun. Demliğin camdan olmasına dikkat edin. Cam demliğiniz yoksa büyük bir su bardağı da ola bilir. Kaynar suyu yaprakların üzerine döktüktün sonra demliğin kapağını kapatın ve temiz bir havlu ile sarın. 25-30 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Günde iki kere yemekten yarım saat sonra içe bilirsiniz.

Gülhatmi Çayının Tarifi

Bu çay tarifi bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanıyor. 1 litre kaynar suyun içine 2 yemek kaşığı çiçeği koyun. Demlenmesi için kaynatmaya gerek yok. Demlenmesi için havluya sarıp 20 dakika bekletin. Sonra 200 ml bardağın yarısına kadar bu demlemeden koyun, bardağın geri kalan kısmını su ile doldurun. Çayı isteğe göre bal ve ya şeker ile tatlandıra bilirsiniz. Normal çay gibi günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Biberiye Çayının Tarifi

1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye otunun üzerine 200 ml kaynar su koyarak 10-15 dakika demlemeye bırakın. Sonra süzün ve günde 3 kere yemekten sora kullanın.

Zencefil Çayının Tarifi

2-3 sm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon ilave ede bilirsiniz.

Hibiskus Çayının Tarifi

2 çay kaşı kuru hibiskus çiçeği bir bardak suda 3-5 dakika kaynayarak demlenir. Çayın rengi açik kırmızı olacaktır. Daha sonra süzerek sıcak ve ya soğuk olarak içilir. İçmeden önce içine şeker de koyabilirsiniz. Hibiskus yaprağı C vitamini ile zengin olduğu için sizi virüslü enfeksiyonlara karşı korur. Yumuşamış yaprakları yemeklerde değerlendire bilirsiniz. Soğuk çay da aynı şekilde hazırlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: