Skip to main content

Zehirli Guatr Tedavisinde Kullanılan Bitki Çayları

Zehirli guatr tedavisinde en etkili bitkilerden biri andız otudur. Tedavi amaçlı andız otunu çay olarak tüketebilirsiniz. Zehirli guatr için andız bitkisinin köklerini çay ve tentür hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Andız Çayının Faydaları

• Antiseptik etkiye sahiptir
• İltihap önleyici etkiye sahiptir
• Anti-mikrobik etkiye sahiptir
• Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır
• Tiroit bezi ve bütün vücut üzerindeki toksik yükü azaltır

Andız Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 yemek kaşığı kurutulmuş andız kökünün üzerine 400 ml kaynamış ve soğutulmuş su koyun ve 8-12 saat demlenmesi için bekletin. Demlendikten sonra çayı süzün. Bu çayı günde 4 kere 50 ml yemekten 30 dakika önce soğuk için.

Andız Çayının Zararları ve Yan Etkisi

Kalp-damar ve böbrek rahatsızlıkları olan insanlara zarar verebilir. Ayrıca hamile kadınlara, emziren annelere ve küçük çocuklara andız çayı tavsiye edilmez.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan diğer etkili bitkisel ilaç beşparmak otu çayıdır. Guatr tedavisinde beşparmak otunun beyaz olanı kullanılır.

Beşparmak Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 yemek kaşığı kurutulmuş beşparmak otunun (bitkinin tümü: çiçeği, gövdesi ve kökleri) üzerine 250 ml henüz kaynamış su koyun ve buhar üzerinde 25-30 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayı süzün ve soğutun.
Beşparmak otu çayı günde 3-4 kere 1 yemek kaşığı yemekten yarım saat önce içilir.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan diğer şifalı bitki zemheri ortancası otudur. Zemheri ortancası çayını siyah çayın yerine tüketebilirsiniz.

Zemheri Ortancası Çayı Nasıl Hazırlanır?

12 çay kaşığı kurutulmuş zemheri ortancası yapraklarının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Çayı soğuduktan sonra süzün ve gün içinde bitirmeye çalışın.

Guatr tedavisinde kullanılan bitki çaylarını 1 ay tüketip 2 hafta ara vermek gerekir. Zehirli guatr ciddi bir hastalık olduğu için doktorunuza danışmadan bitkisel tedaviye kalkışmamanız tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: