Skip to main content

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil (Zingiber officinale) – zencefil ailesinden olan, boyu 2 metreye kadar ulaşan bir bitkidir. Zencefil ailesi 47 cins ve yaklaşık 1000 tür içerir. Zencefilin ana vatanı Güney Asya, Hindistan ve Çin olarak biliniyor. Görünüş olarak kamışa benziyor, ama zencefilin sapı pullarla kaplıdır. zencefil çiçeği, Sarı, turuncu veya kahverengi olur. zencefil meyvesi küçük siyah tohumları ile dolu bir kapsüle benzer. zencefil kökü sapı hoş bir kokuya sahip, parmaklara benzeyen yuvarlak parçalardan oluşuyor. Köklerinden baharat elde ediliyor. Yabani halde bulunmaz, yetiştirilen bir bitkidir. Kök sap kesimleri hafif ve nemli toprağa ekilir. İlk mahsul ekildikten 6-12 ay sonra hasat edilir. Zencefilin en iyi çeşitleri Hindistan Jamaika ve Batı Afrikada yetiştiriliyor.

Alternatif tıpta, zencefil çeşitli hastalıkların tedavisinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Zencefil Çin, Hindistan, Japonya, Avustralya, İsviçre ve diğer ülkelerde bilimsel tıpta kullanılmaktadır.

Zencefil analjezik, anti-inflamatuar, antispazmodik, absorbe edici, gaz giderici, terletici, balgam söktürücü, yara iyileştirici, tonik ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, zencefil antioksidan, antiseptik, güçlü afrodizyak, güçlü anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Romatizma, kas ve eklemlerin diğer hastalıkları, sistit, solunum hastalıkları, baş ağrısı tedavilerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca, kan dolaşımı, sindirim, metabolizma, vücudu güçlendirir ve bağışıklık sistemini geliştirir. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Yanıklar, kesikler ve çürükleri giderir. Saç köklerini güçlendirir ve onların büyümesini stimüle eder.

Zencefil Bitkisinin Kimyasal Bileşimi?

Esansiyel yağlar, tsingiberen, fosfor, demir, kalsiyum, tiamin, karoten, tsingiberol, bisabolen, kamfen, sineol, borneol, sitral, linalol, A ve C vitamini. Zencefilin kimyasal bileşimi onun türüne ve büyüme yerine bağlıdır.

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefilli çay neye iyi gelir? – bu harika bitkinin tüm yararlı özelliklerini içeren, kolay hazırlanan bir içecektir. Bu çay hafızayı güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır ve iştah açar, karaciğeri iyileştirir, cinsel gücü artırır. Aynı zamanda, bağırsakta gaz dağıtma yeteneğine sahiptir, mide ve sindirim organlarının duvarlarında meydana gelen zararlı mukusu çöze biliyor. öksürük için zencefil tozu kullanılır, Hatta kilo vermek amacıyla zencefil çayı içenler bile, aynı anda pek çok sağlık sorunlarını çözebilirler.

• Öksürüğe iyi gelir
• Kanı oksijenle temin eder
• Baş ağrısına iyi gelir
• Sırt ağrılarını giderir
• Cilde ve saçlara parlaklık verir
• Grip ve soğuk algınlığını iyileştirir
• Bağışıklık sistemini güçlendir
• Hafızayı güçlendirir
• Kalp kaslarını ve kan damarlarını güçlendirir
• Kanser hastalığı oluşumunu engeller

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

2-3 cm olan bir zencefil kökünü dilimleyin ve 2 litrelik bir termosun içine koyun, üzerine kaynar su döküp kapağını kapatın. Birkaç saat bekletip demlenir ve hazırlanır. Sonra gün içinde her yemekten önce veya sonra yarım su bardağı kadar içilir. İsteğe göre içine limon veya bal ilave ede bilirsiniz.

Zencefil Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Cilt iltihabı, yüksek ateş, kanama ve mide ülseri zamanı zencefil çayının kullanılması tavsiye edilmez.

One thought to “Zencefil Çayının Faydaları”

  1. Selam Zencefil gerçekten çok faydalı bir bitki zencefil olsun , zerdeçal olsun , tarcın olsun gerçekten çok güzel bitki çayları yapılıyor bunun en düşük maliyetle ölçüleri gramına göre yapilmiş insan sağlığına faydalı ürünler var. Mutlaka denemelisiniz harika bir tadı var şahsen kendim kullanıyorum ve tadını beğeniyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: