Skip to main content

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Bu tür çayları, genelde bitkilerin toprak üstünde olan kısımlarından hazırlarlar: dalları, yaprakları, çiçekleri. Zihin açıcı çaylar sıcak içilmelidir. Bu bitki çayları hem zihni açar, hem sinirleri güçlendirir, hem de vücudun üst kısımlarına faydalıdır. Bu çaylar mutlaka yemekten sonra içilmelidir.

Zihin açan, kalbi ve beyni kuvvetlendiren bitki çaylarının yapılışı

Zihin açıcı adaçayı tarifi

Bu çay için size 60 gr adaçayı, 20 gr ıhlamur çiçeği, 20 gr ısırgan otu, 10 gr kokulu yonca (sarı yonca), 20 gr kekik gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Zihin açıcı yonca çayı tarifi

Çayı hazırlamak için size 30 gr yonca (hem yaprak hem çiçekleri), 30 gr yakı otu ve çiçeği, 10 gr kantaron, 10 gr aslan kuyruğu otu, 20 gr huş ağacı yaprağı gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Zihin açıcı melisa çayı tarifi

Çayı hazırlamak için size 30 gr melisa (çiçeği ile birlikte), 10 gr mercanköşk bitkisi gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: